18 Ekim 2016 12:05

Irak ordusu Musul operasyonu için Geyera'dan harekete geçti

Irak ordusu, Musul'un güneyinde yer alan Geyera cephesinden Musul'a doğru harekete geçti.

Paylaş

Musul'un IŞİD'den alınması için dün başlatılan operasyon devam ederken, Musul'un güneyinde yer alan Geyera cephesinden Musul'a doğru harekete geçen Irak ordusu, El-Zawiyah köyünü aldı. Peşmerge güçleri dün 9 köy ile birlikte 200 kilometrekarelik bir alanı IŞİD'ten alırken, Peşmergenin Hazır cephesinde bu sabahtan iibaren sessizlik hakim. 

Karadan, Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin, havadan ise Irak Hava Kuvvetleri ile koalisyon güçlerinin destek verdiği Musul operasyonu kapsamında bugün sabah saatlerinde Irak ordusunun Musul'un güneyinde bulunan Geyera cephesinden harekete geçtiği belirtildi. Irak ordusunun, Irak Hava Kuvvetleri ve koalisyon güçlerinin uçaklarının hava desteğindeki harekatta, El Zawiyah Köyü'nün kontrolünü ele geçirdiği ve stratejik Hamam Alil nahiyesine ilerlediği belirtildi. Geyare cephesinden karadan harekete geçen Irak ordusuna Geyare Havaalanı'nda konuşlu bulunan ABD uçakları da destek verdi.

PEŞMERGE CEPHESİNDE BUGÜN SESSİZLİK HAKİM

Musul operasyonuna 4 bin peşmerge ile destek veren Federal Kürdistan Yönetimi güçlerinin dün Musul'a yönelik saldırı başlattığı Hazır cephesinde ise bugün sessizliğin hakim olduğu gözlendi.

Hazır cephesinden dün 3 koldan Musul'a doğru ilerleyen ve çevresindeki köyleri IŞİD'den almayı hedefleyen operasyonda, 9 köy ile 200 kilometrekarelik alan IŞİD'den alınmıştı. Bugün sabaha karşı Hazır cephesinden IŞİD'in kontrolünde olan Hamdaniye bölgesindeki IŞİD hedeflerine aralıklarla top atışları yapılırken, IŞİD'den alınan köylerde patlayıcı temizliği yapılıyor. (DHA)

İhsan Çaralan: Gelinen yer: Tek bir dostu olmayan ülke!

Mustafa Yalçıner: Musul'u alalım mı almayalım mı?

MUSUL OPERASYONUNA DAİR TÜM HABERLER İÇİN TIKLAYIN...

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak: Anlaşma sağlanamadı, Türkiye Başika'dan çekilmeli

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...