17 Ekim 2016 19:31

Ankara'da her türlü toplantı, gösteri ve miting yasaklandı

Ankara'da 30 Kasım'a kadar her türlü toplantı, gösteri, yürüyüş ve miting yasaklandı.

Paylaş

Ankara Valiliği, "güvenlik gerekçesiyle" bugünden başlayarak, 30 Kasım'a kadar her türlü toplantı, gösteri, yürüyüş ve mitingi yasakladı.

14 Ekim Cuma akşamı, Ankara’da 'aşure etkinliklerinin yasaklandığına’ dair bir haber sosyal medyada gündem olmuş ancak Valilik, kapalı alanları kapsayan bir yasak olmadığını açıklamıştı.

10 Ekim Ankara Katliamı'nın 1. yıldönümü nedeniyle yapılmak istenen anma ve KESK'in 15 Ekim'de yapacağı 'İşimiz Geleceğimiz için Direniyoruz' mitingi de Ankara Valiliği tarafindan yasaklanmıştı. 

Ankara Valiliği'nin yazılı açıklaması şöyle: "Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden 17 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere 30.11.2016 tarihine kadar yasaklanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının umuma açık alanlarda yapacağı etkinlikler, Valilik iznine tabidir. Yukarıda belirtilen emir ve yasaklamalara uyulmaması halinde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır." (ANKARA)

 

ÖNCEKİ HABER

Musul’da konvoya intihar saldırısı: 70 Irak askeri öldü

SONRAKİ HABER

ODTÜ’de alternatif akademik açılışa soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa