17 Ekim 2016 14:51

Ders kitapları neden dağıtılmadı?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni eğitim-öğretim yılında dağıtılmayan ders kitaplarını Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni eğitim-öğretim yılında dağıtılmayan ders kitaplarını Meclis gündemine taşıdı. Öğrencilerin de ailelerin de  mağdur olduğunu kaydeden Yüceer, “Okul kitaplarının basımı ne zaman tamamlanacak, öğrencilere ne zaman dağıtılacak?” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yüceer, “Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlığınız son olarak tüm okullarda ders kitapları, yardımcı kaynak kitaplarla, okul ve sınıf kütüphanelerindeki öykü, roman gibi kitapların toplatılmasını istediği için yüz binlerce öğrenci yeni eğitim öğretim yılına kitaplarından yoksun girmiştir. Kapatılan yayınevleri, müfredattaki değişiklikler yüzünden ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin tüm kitapları, 2. sınıftan 4. sınıfa kadar olan öğrencilerin ise bazı ders kitapları dağıtılmamıştır” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda beklenen hassasiyetin gösterilmediğini, hukukun ilkelerine riayet edilmediğini, terör örgütüyle bağlantısı olmadığı halde masum kamu görevlilerinin de görevlerinden alındığının altını çizerek öğrenci, öğretmen ve velilerin mağdur edildiği ifade etti.
Yüceer’in önergesinde yer verdiği bazı sorular şöyle;
- Okul kitaplarının basımı ne zaman tamamlanacak, öğrencilere ne zaman dağıtılacak? 2016-2017 yeni eğitim öğretim yılında hangi kitapların dağıtımı yapılamadı?
- Yeni basılan kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı’na ne kadara mal olacak?
- Yeni basılacak/basılmış okul kitaplarının yazarları kimlerdir? Bu yazarlar hangi kriterlere göre seçildi?
- 15 Temmuz sonrası kaç kitap için toplatılma kararı çıkarıldı?
- Geçmiş yıllarda kitapların basıldığı yayınevleri ve dağıtımcılar içerisinde FETÖ ile ilişkilendirilen var mı? Bunlar hangi kuruluşlardır?
- İmha edilen ve yürürlükten toplatılan kitaplara kimler izin verdi? Bu kişiler Bakanlık bünyesinde hâlâ aynı görevi mi yapıyor? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kültürpark ve kent yönetimi için endişe içindeyiz’

SONRAKİ HABER

Tarım alanları azalıyor, açlığa bağlı ölümler artıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa