17 Ekim 2016 14:19

Petrol işçileri özelleştirmelere karşı iş bıraktı

Türkiye Petrolleri'nde birçok işin özel şirketlere devredilmesine karşı Petrol-İş üyesi işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaptı.

Paylaş

Türkiye Petrolleri'nde sondajdan kuyu tamamlamaya kadar birçok işin özel şirketlere devredilmesine karşı Petrol-İş üyesi işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü önünde yapılan eylemde konuşan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, özelleştirme politikalarının kurumda güvencesiz ve geçici çalışmayı yaygınlaştıracağını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) 2017 yılı itibariyle birçok iş özel şirketlere devrediliyor. Türkiye Petrolleri'nin Adıyaman, Batman, Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sondaj, workover, kuyu tamamlama, Ankara Genel Müdürlüğü'de ise Jeofizik Operasyonlar Müdürlüğü servis faaliyetleri TPIC'e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredilerek özelleştiriliyor. Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası, Türkiye Petrolleri'nin birçok faaliyeti özelleştirme planına karşı tüm işyerlerinde yarım gün iş bırakma eylemi yaptı.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan Petrol-İş üyeleri de Nizamiye kapısında toplanarak yönetim binasına yürüdüler. İşçiler yürüyüş boyunca “TPAO bizimdir, bizim kalacak”,“Taşeron işçi olmayacağız” sloganları attılar. Basın açıklamasını yapan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, sondaj, workover, kuyu tamamlama gibi işlerin ve bu işi yapan işçilerin apar topar bir şekilde vergi cenneti olan Kanal Adaları menşeli TPIC'e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredildiğini söyledi. Hükümetin aksi açıklamarına karşın bunun kamuda büyük bir taşeron hamlesi anlamına geldiğini belirten Gül, söz konusu devrin 1 Ocak 2017 itibariyle gerçekleşeceğini kaydetti.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYI YAYGINLAŞTIRACAK

Bu uygulamanın iddiaların aksine Türkiye Petrolleri'ne güç kazandırmayacağını, aksine entegre yapısını koruyan petrol tekelleri karşısında güç kaybettireceğini ifade eden Gül, özelleştirilmek istenen faaliyetlerin yapıldığı bölgelerde işsizliğe neden olacağını ve yerel ekonomiyede zarar vereceğini söyledi. Gül, “Kamu niteliği olmayan TPIC bünyesinde proje bazlı gördürülecek bu işlerle, güvencesiz ve geçici çalışma yaygınlaşacaktır. Yıllardır özelleştirme politikalarıyla entegre yapısı parçalanan Türkiye Petrolleri küçültülecek ve bu kez kendisi özelleştirilmeye hazır hale getirilmiş olacaktır. Türkiye Petrolleri yönetimini bir kez daha uyarıyoruz: Bu yanlıştan derhal dönülmelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşsiz sayısı 3 milyon 324 bin oldu

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa