19 Mayıs 2012 14:18

Anayasa Komisyonunda ilk uzlaşı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, temel hak ve özgürlükler bölümünde yer alacak iki maddenin yazımında mutabakata vardı.TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyon Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, önceki gün gerçekleştirilen toplantının ardından bir açıklama yaptı. Kart, temel hak ve hürriyetler başlığı altında, te

Anayasa Komisyonunda ilk uzlaşı

Paylaş

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, temel hak ve özgürlükler bölümünde yer alacak iki maddenin yazımında mutabakata vardı.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyon Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, önceki gün gerçekleştirilen toplantının ardından bir açıklama yaptı. Kart, temel hak ve hürriyetler başlığı altında, temel ilkeler alt başlığı içinde “insan onur ve haysiyeti” ile “temel hak ve hürriyetlerin/özgürlüklerin niteliği ve bütünlüğü” maddelerinde taslak yazımında mutabakata varıldığını açıkladı.

‘İNSAN ONURU VE HAYSİYETİ’

Kart, “İnsan onur ve haysiyeti” başlıklı maddede, “İnsan onur ve haysiyeti dokunulmazdır. İnsan onur ve haysiyeti insan haklarının ve anayasal düzenin temelidir. Devlet, insan onur ve haysiyeti ile insanın maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkına saygı duyar, bu değerleri korur ve bunların önündeki tüm engelleri kaldırır” ifadesine yer verildiğini söyledi.

‘TEMEL HAK VE HÜRRİYETLER’

“Temel hak ve hürriyetlerin niteliği ve bütünlüğü” maddesinde ise “Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere/özgürlüklere sahiptir. Temel hak ve hürriyetler/özgürlükler bir bütündür ve birbirini tamamlar” denildi.

Kart, komisyonun çalışmalarına haftaya çarşamba günü devam edeceğini belirtirken, yazım komisyonunun eşitlik başlığı altındaki 3. maddeyi görüşmeyi sürdüreceğini ifade etti. (ANKARA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kaypakkaya her yerde anıldı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 14 Nisan Pazar günü oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa