16 Ekim 2016 20:33

ÇHD Başkanı: Emniyet ve hapishanede tecavüzler yaşanıyor

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, cezaevindeki işkence ve tecavüz iddialarına değindi.

Paylaş

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Ankara Barosu'nun Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, cezaevindeki işkence ve tecavüz iddialarına değindi.

T24'ün yayınladığı görüntülerde Kozağaçlı, 'FETÖ' suçlamasıyla tutuklananlar arasında emniyet ve cezaevlerinde tecavüze uğradığı için kalın bağırsak ameliyatı olanların bulunduğunu ileri sürdü.

Kozağaçlı, "Ülke genelinde ve Ankara'da yaygın bir sistematik işkence var. Farkında mısınız? Başka önemsiz mevzular bir yana Paralel Devlet Yapılanması mensubu denilen yargıçlara, savcılara, askerlere, polislere veya vatandaşa sistematik işkence yapılıyor. Farkında mısınız? Bu kardeşlerimizden biz bugüne kadar sadece dayak yedik. Ben ayrıca hapis de yattım bu harekete mensup yargıç ve savcılar aracılığıyla. Beraber pilav yiyenler siz niye sesinizi yükseltmiyorsunuz? Adliye mescidinde beraber namaz kılanlar bu arkadaşlarımıza hapishanelerde tecavüz ediyorlar. Kalın bağırsak ameliyatı olmuş insanları gördüm makatlarına sokulan eşyalar yüzünden Emniyette ve hapishanede. Biz bunların dayağını yedik ama işkence yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bu  ülkede hiç kimseye işkence yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ankara Barosu ile birlikte Türkiye'deki avukat geleneği işkence karşısında çaresiz kalmıştır. Utançla başımızı öne eğmeliyiz. Ülke genelinde 40 bin tutuklama, 80 bin gözaltı var. İşkence yapıldı. Birbirlerine yaptılar diyemeyiz. 18 kişi intihar etti" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa'da 'ByLock' kullanan 27 polis gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Dr. Gülsüm Kav: Şiddete uğrayan kadınların yüzde 11'i hak arama yollarına başvuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa