17 Ekim 2016 08:24

18 bin nüfuslu madenci şehri TIR’larla taşınıyor

İsveç’in yerli halkı Samilerin topraklarında kurulu 18 bin nufüslu madenci şehri Kiruna, 7 kilometre doğusundaki Koskullskulle’ye taşınıyor.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in yerli halkı Samilerin topraklarında kurulu 18 bin nufüslu madenci şehri Kiruna, 7 kilometre doğusundaki Koskullskulle’ye taşınıyor.

Tarihi ve kültürel değeri olan 30 civarında kültür binası ile 86 konutun yeni yerine taşınmasına başlandı. Geriye kalan 4 bin civarındaki konut ve bina ise yıkılacak. İlk aşamada il merkezinde bulunan kültür anıtı özelliği taşıyan bir konut parçalara ayrılarak TIR’lara taşındı. Diğer binaların da önümüzdeki yılın ağustos ayına kadar taşınmaları ve yeni yerlerine dikilmeleri planlanıyor.

1900’lü yılların başlarında bölgede önemli ölçüde demir cevheri bulunduğu anlaşılınca Kiruna ili kuruldu. Demir cevherlerini taşımak için demir ve karayolları inşa edildi. Samilerin topraklarında kendilerine sorulmadan kurulan kent, yerli halka geçim kaynağı olan ren geyigi besiciliği, avcılık ve balıkçılığın önemli ölçüde yok olmasını da beraberinde getirdi.

Kiruna’da bulunan maden ocaklarını bir devlet şirketi olan Luossavaara-Kiirunavaara Anonim Şirketi (LKAB) işletiyor. 16 miyar kron cirosu olan şirketin 4 bin 500 çalışanı bulunuyor.

MADEN ARAMA, DEPREMLERE YOL AÇTI

On yıl önce, maden ocaklarının yakınlarında kurulan şehrin altında da çok miktarda demir cevheri olduğu anlaşıldı. Şirketin maden çıkarmak için şehrin altını oymaya başlamasıyla bölgede 4.3 ölçeğine varan depremler, sarsıntılar yaşandı. Binalarda çatlaklar ve hasar oluştu.

LKAB, şehrin altında bulunan demir cevherlerinin çıkarılması için ilin taşınmasını kararlaştırdı. LKAB ve belediye yöneticileri arasındaki görüşmeler 2014 yılında anlaşma imzalanmasıyla sonuçlandı. LKAB, şehrin taşınması karşılığında belediyeye 3.7 milyar kron ödemeyi kabul etti. Belediye, ev ve işyerleri yıkılacak olanlara gayri menkullerinin piyasa değeri tutarında ödeme yapmayı kararlaştırdı. Ancak bölgede çalışma yürüten siyasi parti ve kitle örgütleri temsilcileriyle bölgeden seçilen Sol Parti ve Çevre Partisi Yeşiller milletvekilleri, belediyenin ödeyeceği miktarın yeni konut ve işyerleri inşa etmek için yetersiz olduğunu söylüyor ve devlete sorumluluğunu üstlenmesi çağrısı yapıyorlar.

PARLAMENTO BÜNYESİNDE KOMİSYON OLUŞTURULMASI TALEBİ

Aralarında 4 milletvekilinin bulunduğu 25 dernek ve parti temsilcisinin yaptığı ortak açıklamada, yeni konut inşa edeceklerin bankadan kredi almak zorunda kalacakları, bunu yapacak ekonomik güçte olmayanların da bölgeyi terk edecekleri uyarısında bulunuluyor. LKAB’ın demir cevheri çıkarımından yüz milyarlarca kron kar ederlerken ilden göç etmek zorunda kalan halkın madur edilmesinin kabul edilmeyeceği belirtilen açıklamada, sorunun adil bir biçimde çözülebilmesi için parlamento bünyesinde bir komisyon oluşturulması talep ediliyor.

ÖNCEKİ HABER

Veli-Der'den 'Okul aile birliği' forumu

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa