16 Ekim 2016 14:46

YBŞ: Bağdat’tan davet bekliyoruz

Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ), Musul operasyonuna katılmak için Bağdat’tan resmi davet beklediklerini duyurdu.

Paylaş

Rudaw’ın haberine göre YBŞ Komutanlığı bu sabah Musul operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “2 yıldan fazla bir süredir YBŞ olarak aktif bir biçimde DAİŞ çetelerine karşı savaş yürütüyoruz.  Şengal, Musul vilayetinin en önemli yerleşim alanıdır ve bu alanın alınmasında ve savunulmasında en aktif rolü oynayan güçlerin başında bizim güçlerimi gelmektedir” ifadeleri yer aldı.
 
YBŞ açıklamasında şöyle denildi:

 “Musul’un alınmasından sonra orada kurulacak yeni idari sistem bizi yakından ilgilendirmektedir. Orada oluşturulacak sistem halkların, mezheplerin ve inançların hoşgörü temelinde birlikte yaşayacağı bir ortam yaratmazsa, en fazla tehdit edeceği kesim şüphesiz Êzidîler olacaktır.

YBŞ olarak örgütümüz ve varlığımız Irak Merkezi hükümeti tarafından da kabul edilmektedir. Musul operasyonunun başlayacağı bugünlerde fiili olarak devam eden mücadelemizin resmileşmesini Irak merkezi hükümetinden bekliyoruz. Bu anlamda merkezi hükümetin tavrını net olarak ortaya koymasını ve bizi resmi olarak davet etmesini bekliyoruz.”

1200 dolayında savaşçısı olan YBŞ’i Irak Hükümeti “Wehdat Mukavume Şengal” olarak tanıyor. Şengal’de 32 ayrı noktada görev yapan birliğe Bağdat her ay maaş ödüyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erentepe Belediye Eş Başkanı gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Irak ordusu Musul’da havadan broşür dağıttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...