Zeytine kıyanlara suç duyurusu

Zeytine kıyanlara suç duyurusu

‘Zeytin yasasını’ yönetmelikle delmeye çalışan hükümet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.Suç duyusunda bulunanlar arasında, Kaz Dağı ve Madra Dağı Çevre Platformu üyelerinin yanı sıra Emek Partisi, HDK, CHP yöneticileri ile yöre köylüleri yer aldı.Suç duyurusu öncesi E

Suç duyusunda bulunanlar arasında, Kaz Dağı ve Madra Dağı Çevre Platformu üyelerinin yanı sıra Emek Partisi, HDK, CHP yöneticileri ile yöre köylüleri yer aldı.

Suç duyurusu öncesi Edremit Adliye Sarayı önünde konu hakkında bilgi veren yaklaşık 50 kişilik grup, kamuoyunu zeytin ağaçlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Grup adına çıklama yapan GÜMÇED Edremit Körfez Şubesinden Akif Öznal şunları söyledi: “Zeytinlik alanlarımız 4086 sayılı Kanun ile 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu’na eklenen hükümlerle korunmaktadır. Bu yasa bu güne kadar 4 kez değiştirilmek istenmiştir. Son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan 3 Nisan 2012 gün ve 28253 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerin Araştırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 25 dekarın altındaki zeytinlikler, yani ülkemizdeki zeytinliklerin yüzde 60’ı zeytinlik statüsünden çıkarılmış tüm kirli sanayilerin ve maden şirketlerinin enerji yatırımcılarının ve imar rantçılarının talanına açılmıştır. Zeytinlik statüsünden çıkarılacak alanların yağmacı sermaye tarafından köylülerin elinden alınması kolaylaştırılmıştır.”

Söz konusu yönetmeliğin zeytincilik yasasına, Danıştay kararlarına, uluslararası anlaşmalara ve anayasaya aykırı olduğunu belirten Öznal, duyarlı kamuoyunu zeytin ağacına sahip çıkmaya çağırdı. (Altınoluk/EVRENSEL)

www.evrensel.net