16 Ekim 2016 04:50

Yüzyıllardır süren gelenek: Aşure

Makbule Hatice yüzyıllardır gelenek olarak süren Aşure tarifini yazdı

Paylaş

Makbule HATİCE
İstanbul

Zır zır zır kapı ziline bu kadar uzun basan da kim deyip söylenerek kapıyı açtım. Alt kattaki komşum elinde bir tas aşureyle kapıda duruyor. Üzerinde narları pırıl pırıl parlayan ocaktan yeni indiği belli sıcacık bir tas aşure. Kabın sıcaklığı gibi içim ısındı birdenbire. Teşekkür ederek aldım komşumun elinden.

KADİR KIYMET BİLMENİN TATLISI

Ne güzel bir gelenek. İçindeki çeşit çeşit bakliyatı, kuru yemişi, meyvesi gibi çok kültürlülüğü yansıtıyor. Her kültürde kendine bir yer edinmiş, çeşitli anlam ve mana yüklenmiş bir tatlı, bir çorba. Ağız tadının, kadir kıymet bilmenin, birlik beraberliğin, barışın, paylaşmanın tatlısı aşure…

Baktım ki kendimi kaptırmışım. Bir taraftan dini boyutunu  bir taraftan toplumsal boyutunu düşünerek  bir tas aşureye methiyeler düzüyorum. O halde bu kadar düşünmek yeter. Şimdi eyleme geçme zamanı deyip, kolları sıvayıp, aşure yapmaya karar verdim.

HADİ AŞURE PİŞİRELİM

Artık evde ne varsa katıp karıştırdığım biraz da marketten takviye aldığım aşureyi pişirmeye başlamalıyım. Tabi ki bu kadar anlam yüklenen aşurenin pişirilmesinin kolay olduğunu düşünüyorsanız yanılırsınız. Bir gün önceden başlamak gerekir aşure yapmaya. Bütün sorun hazırlık aşamasında. Komşulara dağıtacak kadar çok aşure yapacağıma göre ölçüleri de ona göre tutmalıyım. Öyleyse, üç bardak buğday, bir bardak nohut, bir bardak kuru fasulyeyi bir gece önce ıslatacağım. Ertesi gün, sularını döküp yeniden su koyup  haşlamaya başladım. Onlar kaynaya dursun ben de geri kalan malzemeyi hazırlamaya başladım. Dört bardak şeker, bir bardak sarı üzüm, onbeş tane kayısı, on tane incir, bir bardak fındık, yarım bardak kuş üzümü (istenirse), üç kaşık pirinç. Bunlar içine konulacak. İnciri, üzümü, kayısıyı ayrı ayrı kaplarda ıslanmaya bıraktım. Üzeri içinse canınız ne isterse... Ben tanelenmiş nar, tarçın, dolmalık fıstık koyacağım.

KIVAMI BAĞLAMAK İÇİN PİRİNÇ

Buğday iyice piştiğinde içine haşlanmış nohut, kuru fasulye, pirinç ve sarı üzüm konur. Pirinç koymamın nedeni aşurenin kıvamını bağlamak içindir. Biraz birlikte pişirilip harmanlanması sağlanır. Nohut, fasulye diri olup ağıza gelirse aşurenin tadını bozar. Çok pişip dağılırsa da olmaz. Kararında olması lazım. O yüzden aşure pişirilirken devamlı başında durmak ve kontrol etmek gerekir. Biraz daha karıştırıp suda beklettiğim incir ve kayısıları küçük küçük doğrayıp tencereye ilave ederim. Fındıklarını katarım. Şimdi sıra şekerini koymaya geldi. Aşureye şekerin katılması çok önemlidir. Erken katılırsa bakliyatı sıkar, sertleştirir. O yüzden malzemenin tamamı pişip kıvam alınca şeker ilave edilir. Şekeri çok olursa tadından yenmez, az olursa bir şeye benzemez. Koyduğum şeker az gelirse tadına bakıp biraz ilave yapılabilirim. Ocaktan indirmeden önce kıvamı son kez kontrol etmem gerekir. Koyu olduysa biraz sıcak su, sulu olduysa biraz suda nişasta eritip koyulana kadar ilave ederim.

Artık aşurem pişti. Kaplara bölüp üstünü istediğim gibi süsledikten sonra bir tepsiye dizip kapı kapı komşularla paylaşma zamanı.

Zırr... Zırr kapıyı çalan kim...

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TAYAD'lılar cezaevlerindeki işkenceyi protesto etti

SONRAKİ HABER

Bursalı işçiler: 'Büyüyen ekonomi’ işçiye yansımadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...