15 Ekim 2016 17:57

Hafriyat kamyonlarıyla ilgili neden önlem alınmıyor?

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, şehir trafiğinde tehlike saçan hafriyat kamyonlarına ilişkin Meclis’te soru önergesi verdi. 

Paylaş

Üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in Moda’da kaldırımda arkadaşlarıyla beklediği sırada hafriyat kamyonunun altında kalarak can vermesi İstanbul’da yaşanan hafriyat kamyonu sorununu tekrar gündeme taşıdı. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, şehir trafiğinde tehlike saçan hafriyat kamyonlarına ilişkin Meclis’te soru önergesi verdi. 

Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, inşaat projelerinin yoğun olduğu büyük şehirlerde her gün binlerce hafriyat kamyonunun trafiğe çıktığına dikkat çekti. Özkoç, “Hiçbir denetim yok. Bu kamyonlar, kaç tur yaparsa o kadar para kazanıyor. Özellikle yüklü kamyonların aşırı hız yaptığı, sol şeritte arabaların üzerine çıktığı, metrobüs durağına girdiği, parktaki yayaya çarptığı, kaldırımdaki insanımızı ezdiği onlarca olay yaşadık, onlarca insanımızı kaybettik” dedi. 

‘TEDBİR İÇİN DAHA KAÇ CAN KAYBI GEREKİYOR?’

“Bu denetimsizliğin son kurbanı, İstanbul’da daracık bir sokak arasında kamyonun altında yaşamını yitiren 22 yaşında üniversite öğrencisi Özge Kandemir oldu. Göz göre göre yaşanan bu katliama daha ne kadar sessiz kalınacak. Tedbir almak için daha kaç canın sönmesi, anne yüreğinin yanması beklenecek” diyen Özkoç, meydana gelen kazalarda adli süreçlerin de ciddiyetten uzak ve can acıtan bir umarsızlıkla yürütüldüğünü belirtti. 

Özkoç, “22 yaşında, umutları, düşleri, gelecek hayalleri olan bir kız çocuğu, güpegündüz, sokak arasında hafriyat kamyonu altında can veriyor ve siz buna yol açan kamyon sürücüsünü serbest bırakıyorsunuz. Dönüp şirkete, çalışma koşullarına, denetimine, kamyonun o saatte kent içi trafikte olmasına göz yumanlara bakmıyorsunuz. Hesap sormadan, önlem almadan bu ölümler nasıl durdurulacak” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Herhalde medyanın gündemi: Halk adına soru soruyorlardı

SONRAKİ HABER

Gezi davası görülüyor: Davada sona gelindi, kararın bugün açıklanması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...