15 Ekim 2016 21:06

Yazı nöbetindeki yazarlardan nöbet çağrısı

İfade özgürlüğüne vurulan mühürlere karşı yazı nöbetini üstlenen yazarlar, yazı nöbeti için bir çağrı yaptı.

Paylaş

Aslı’nın Arkadaşları adı altında Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde her gün yayınlanan ve yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay başta olmak üzere ifade özgürlüğüne vurulan mühürlere karşı yazı nöbetini üstlenen yazarlar, yazı nöbeti için bir çağrı yapıyor. 

Çağrıyı Barış İçin Yazı Nöbetçileri adına kaleme alan Aslı Tohumcu, yazmak için yazar olmak şartı değil, barış istemek şartı arandığına dikkati çekerek, yazılan yazıların da [email protected] adresine gönderilmesini dile getiriyor. Tohumcu’nun kaleme aldığı çağrı metninde Aslı Erdoğan’dan sonra Necmiye Alpay’ın da tutuklanmasıyla yazı nöbetinin iyice önem kazandığı belirtiliyor;

“Aslı Erdoğan'ın tutuklandığını öğrendiğimiz 19 Ağustos gecesi, tutuklanma gerekçesi isyan ettirmeyecek gibi değildi. Bu isyanla, “Aslı Erdoğan özgür kalana dek gazetesinde yazmaya var mısınız?” dedik. Tweeter'dan ses edenlerle bir yazı nöbeti fikri çıktı.

21’inde yeni adıyla Özgürlükçü Demokrasi gazetesinden arkadaşlarla buluştuk, ilk yazı 23'ünde yayınlandı. 1 Eylül'de Necmiye Alpay'ın da tutuklanmasıyla, bizim gözümüzde iyice önem kazandı bu yazı nöbeti meselesi.

Kimseyi davet etmedik yazı nöbetine. Burada bilmem kaç bin tirajlı popüler bir dergiden bahsetmiyorduk çünkü. Çalışanlarının neredeyse yüzde yetmişi hapiste olan, dağıtımı konusunda aşırı güçlükler yaşayan bir gazeteden bahsediyorduk. Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay başta olmak üzere, ifade özgürlüğüne verilen desteğin, devlet eliyle hukuksuz bir şekilde cezalandırıldığı bir durumdan bahsediyorduk. Dolasıyla yaşadığımız hayattan rahatsızlık duyanlar “ben de yazmak istiyorum” desin istedik. Böylesi daha doğru ve kıymetliydi çünkü. İhraç edilen akademisyenler, açığa alınan öğretmenler, kapatılan radyo ve tv'ler, tekmelenen şortlu kadınlar, tutuklanan yazar ve gazeteciler ülkesinde böyle olması daha doğruydu çünkü. Hatırlarsınız, bu insanlar barış isterken davet beklememişlerdi!

Ne işe yaradığı sorusu vardı ve hala var korkarım. Bu yazılarla kimsenin hapisten kurtulacağı yok, evet. Ama içeridekilere moral verdiğini biliyoruz, haberi geliyor avukatlardan. Batı’dan Doğu’ya barış için mücadele eden ve direnenlere moral olduğunu biliyoruz, haberi geliyor dört bir yandan. 

Ancak yazı nöbetine neden davet beklendiğini anlayamıyoruz. Egolarımızı, kırgınlıklarımızı, geçmiş mücadelelerimizin yorgunluklarını bir kenara bırakma vakti gelmedi mi sizce! Çekinenler var bir de. Anlaşılır bir duygu bu, ancak sıra size gelmez mi sanıyorsunuz! Umarım gelmesin, ama adamlar hiç bitmeyecek OHAL yaptılar, farkında mısınız!! 

Yazmak isteyenler için mail adresimizi verelim tekrar: [email protected] Barış için yazı nöbetimize bekleriz. Yazmak için yazar olmak şartı aranmıyor, barış istemek şartı aranıyor sadece! Dayanışma güzel bir şey, tadına doyamıyor insan. Üstelik dayanışma muktedirler üzerinde baskı oluşturan bir şey, bunu da hafife almıyoruz. Almayalım lütfen. Ayrıca yazmak dışında yapılabilecekler de var, bir ucundan tutmak isterseniz hani, makbule geçer.” (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

KESK Mitingine yasak Mersin’de protesto edildi

SONRAKİ HABER

Nietzsche'nin dinmeyen çığlığı sahnede: Böyle Buyurdu Zerdüşt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa