15 Ekim 2016 17:04

KESK Mitingine yasak Mersin’de protesto edildi

KESK’in 15 Ekim’de Ankara’da yapacağı mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanması Mersin’de protesto edildi.

Paylaş

Halil İbrahim POLAT
MERSİN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonun (KESK)  “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz, bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz!” sloganıyla 15 Ekim’de Ankara’da yapacağı mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanması Mersin’de protesto edildi.

Mersin Özgür Çocuk Park’ında düzenlenen basın açıklamasını okuyan BES Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya; “AKP iktidarı, devletin tüm olanaklarını ve baskı araçlarını sonuna kadar kullanarak ve havuz medyası üzerinden adı ‘OHAL’ olan ama şimdiye kadar ki tüm darbe uygulamalarını aşan sivil darbe emekçileri ve vatandaşları alıştırmaya çalışıyor” dedi.

Kaya ‘’Politikaları ile mevcut Anayasa’nın da fiilen ortadan kaldırıldığını, keyfiyetin hakim olduğu totaliter nitelikteki AKP hukukunun geçerli olduğunu dile getiriyorlar.Emekçilere, işçilere, toplumsal muhalefete her türlü baskı aracı ile zulüm yapmayı darbe girişimi ile gizlemek istiyorlar. Ama algı operasyonları bir işe yaramıyor. Demokrasiye ve özgürlüklere karşı bir AKP darbesinin gerçekleştirildiği, hızla tek adama, tek ideolojiye ve tek yaşam tarzına dayalı yeni bir rejimin kurulmak istendiğine dair bir kesimin, en azından bizim bir kuşkumuz yok ‘’ dedi.

Devletin güvenlik gerekçesi ile toplantı ve gösteri hakkını yasaklayamayacağını vurgulayan Kaya: “Aksine devlet toplantı ve gösterilerin güvenliğinin sağlamakla yükümlüdür. Ancak AKP özellikle son bir yıldır neredeyse her etkinliğimizi ‘güvenlik’ gerekçesi ile yasaklamaktadır. Mitingimizin yasaklanmasını şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz.. Bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim, parasız ulaşılabilir, nitelikli ve ana dilde kamusal hizmet mücadelemizi daha da yükselteceğiz.Yasaklar ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte haklı, meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecektir ‘’ dedi.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bağdat'ta canlı bomba saldırısı: 34 ölü, 35 yaralı

SONRAKİ HABER

Yazı nöbetindeki yazarlardan nöbet çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...