15 Ekim 2016 16:14

İSİG: İşçiler daha çok örgütlenmeli

İstanbul'da TMMOB İKK'nin düzenlediği panelde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 4 Yılı ve İSİG Mücadelesi tartışıldı. 

Paylaş

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan panelde 6331 sayılı yasanın daha iyi hale getirilebileceği, denetimlerin yapılması ve işçilerin daha çok örgütlenmesi vurgusu yapıldı. 

Yapılan panele konuşmacı olarak katılan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel Soma katliamından bahsederek Maden Mühendisleri Odasının alınması gerekli önlemlerin her daim üzerinde durduğunu söyledi. Yönetmelikler ve mevzuatlar değişirken kitle örgütlerine meslek örgütlerine danışılmadığını ifade eden Yüksel "burada sendikalara çok önemli görevler düşüyor, örgütlenme ve taşerona karşı mücadele etme çok önemli" dedi.

'YASA BİR GÜÇ OLSAYDI SOMA OLMAZDI'

İstanbul Tabip Odasından Dr. Özcan Baripoğlu ise iş sağlığı konusunda önemli mevzular olduğunu anlattı. Eğitimler, OSGB'ler, risk değerlendirmesi, mesleki bağımsızlık, İK ve MH bildirim sistemi gibi mevzular olduğunun altını çizen Baripoğlu, "Denklem basit. Yasa bir güç olsaydı Soma olmazdı. Teftiş ve denetim önemli. İşçi çalışan katılımını sağlamak gerekli ve biz hiçbir talebimizden vazgeçmemeliyiz" diye konuştu.

'MH TANISI KONMUŞ İŞSİZLER ORDUSU GELİYOR '

İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Meclisinden Yıldız Ertuğ Ünder de meslek hastalıklarından bahsederek son dönemde iş esnasında kalp krizi oranlarının arttığını ifade etti. Meslek hastalıklarının gün yüzüne çıkmasını istedikleri en önemli konulardan olduğunu dile getiren Ünder şu sözlerle devam etti: "MH hiç görünmüyor ve ortaya çıkmıyor. Çok geç anlaşıldığı için kayıtlara geçmiyor. MH görünür hale geldiğinde insanlar işsiz kalıyor ve bir 6 daha iş bulamıyor. Bir MH tanısı konmuş işsizler ordusu geliyor." 

6331 sayılı yasanın kötü bir yasa olmadığını ama iyi bir yasa da olmadığını belirten Ünder, yasanın çok daha iyi bir hale getirilebileceğini söyledi. Ünder "Yasa tek başına da yeterli değil. Denetimler, işçilerin işine sahip çıkması ve örgütlenmesi (öz denetim) çok önemli" dedi. (İstanbul/EVRENSEL) 


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kemerburgazlılar kesilen ağaçlar ve maden ocağına tepkili

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa