15 Ekim 2016 15:08

'Vedat Türkali bu coğrafyanın vicdanıdır'

Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali dün akşam yapılan saygı gecesi ile bir kez daha anıldı.

Paylaş

Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali dün akşam yapılan saygı gecesi ile bir kez daha anıldı. Yazarın kitaplarının yayıncısı Ayrıntı Yayınları’nın organize ettiği, Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğini üstlendiği Vedat Türkali’yi uğurlama gecesinde, barış ve özgürlük ihtiyacı sıklıkla vurgulandı.

Ailesinin, dostlarının ve sevenlerinin yoğun katılım gösterdiği geceye kızı, Sanatçı Deniz Türkali, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Akın Birdal, Türkan Elçi, Firat Ceweri, Meltem Cumbul, Ertem Göreç, Mustafa Kemal Erdemol ve Lal Laleş konuşmacı olarak katıldı.

TUTUKLU ASLI ERDOĞAN VE NECMİYE ALPAY’DAN MESAJ

Geceye tutuklu yazarlar Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan da birer mesaj iletti. Aslı Erdoğan’ın mesajını Ayşegül Tözeren okudu. Erdoğan mesajında “Birini kaybettiğimizde her hayatın sonu olduğunu hatırlarız. Ama, şükür bir yazardan geriye, bizlere kalan sonsuza açılan sözcükler... Vedat Türkali’nin anısını saygıyla selamlıyorum.” sözlerine yer verdi. Necmiye Alpay’ın mesajını ise Burhan Sönmez okudu. Türkali’nin romanlarındaki barış olgusuna değinen Necmiye Alpay mesajının devamında şöyle dedi; “Türkali’nin son romanı Bitti Bitti Bitmedi romanında da çok adlı birini anlattı. Çok adlılık bizim gibi tekçi, faşizan etkiler altındaki toplumlarda hayatta kalma yordamlarından biri. Bazen de kendine daha serbest bir yazı alanı açma yordamı. Vedat Türakli bu son türe dahil.
Onu en son bir eylemde gördüm. Tekerlekli sandalye ile gelmişti. Gıyabında ve gıyabınızda yürekten selamlıyorum.”

‘SULTANAHMET CEZAEVİ’ ŞİİRİ SESLENDİRİLDİ

Açılış konuşmasını Yazar ve Ayrıntı Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni Burhan Sönmez, Vedat Türkali’yle olan tanışmasını anlattı.
Vedat Türkali’nin kızı Deniz Türkali, “Çok önemli bir insan geldi geçti bu ülkeden. Onun kızı olduğum için, onun yakını olduğum için çok mutluyum ” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Vedat Türkali, Cumhuriyet tarihinin en büyük aydınlarından biriydi. Her zaman halkın yanında, haramilerin saltanatına karşı durdu. Okuyucusunu hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Güzel günlerin gelmesi için beklemedi, güzel günler için ömrünü verdi.” diye belirtti. Gecede Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, 668 sayılı KHK ile kapatılan İmc TV’nin sunucusu, Banu Güven, oyuncu Meltem Cumbul, Mert Fırat, Türkali’nin eserlerinden okumalar yaptılar. Usta edebiyatçı Türkali’nin “Sultanahmet Cezaevi” adlı şiirini seslendiren Mert Fırat konuşmasında, “Bir gün tek başımıza kalsak da direnmenin ve dayanmanın, barış için savaşmanın, halkların kardeşliğini ve bu umudu kaybetmenin imkansız olduğunu gösterdi bana” dedi.     Meltem Cumbul konuşmasında, “Vedat Türkali benim için bu coğrafyanın vicdanıdır” dedi.  

Gecede Boğaziçi Caz Korosu’nun konserinin ardından Onur Akın, Ferhat Tunç, Nevzat Karakış ve Adile Yadırgı kısa birer dinleti sundu. Nazım Alpman tarafından hazırlanan Vedat Türkali belgeselinin de gösterimi yapıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TV10'un kapatılması protesto edildi

SONRAKİ HABER

Üsküdar işçilerinden belediye önünde eylem: İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa