15 Ekim 2016 14:09

Yıldırım: Başkanlık sistemine ihtiyaç var

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'daki temel atma töreninde 'başkanlık ajandasını' gündeme getirmeyi sürdürdü.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Çamlıca Bağlantı Yolu'nda düzenlenen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, BDDK ve SPK hizmet binalarının temel atma törenine katıldı. Yıldırım'ın gündeminde yine başkanlık sistemi vardı.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım "Tarihin en kadim ve görkemli şehirlerinden biri olan İstanbul'un zenginliğine bir zenginlik daha katıyoruz. Bu merkez yapıldığında adeta küçük ölçekli bir şehir olacak. 50 bin çalışan, 30 bin gelen giden gün içinde burada 80 bin kişi olacak. Bu ne demektir; yeni iş yerleri, alanları olacak. Gençlerimize iş imkanı olacak. İstanbul öyle bir şehir ki... Napolyon diyor ki, 'Eğer dünya tek ülke olsaydı, mutlaka başkenti İstanbul olurdu'. Nasıl bir şehirde yaşadığımızı anlayalım. Ve İstanbul demek Türkiye demektir. İstanbul Türkiye'nin özetidir. Anadolu'nun her köşesinden bütün vatandaşlarımız, kardeşlerimiz İstanbul'a geldi. İstanbul'da mekan kurdu" dedi.

"İstanbul finansman için yatırımcılar ve yatırımcılara kaynak için en ideal yer. O yüzden böyle bir projeye karar verdik" diyen Başbakan Yıldırım, "Darbecileri yerle bir ettik. Bölücüleri de yerle bir edeceğiz, yetmez. Bir işimiz daha kaldı. Türkiye'de istikrarın sürmesi lazım. İstikrar sürecek Türkiye büyümeye devam edecek. Nasıl olacak? Başkanlıkla olacak. Şimdi biz diyoruz ki siyasi partilere. Millete hepinizin sözü var, bizim de sözümüz var. Ne dedik? Seçimlerde yeni Anayasayı yapacağız ve Türkiye'de istikrarı kalıcı hale getireceğiz. İstikrarın kalıcı hale gelmesinin yolu başkanlıktan geçiyor. Bakın 7 Haziran'da neler yaşadık? Hükümet kurulamadı. Eğer öyle devam etseydi bugün Türkiye PKK, FETÖ ve DEAŞ ile mücadele edebilir miydi? Allahtan millet tehlikeyi gördü ve hemen kararını değiştirdi. Tekrar AK Parti'yi tek başına iş başına getirdi. Böylece güçlü iktidarla siyasi istikrarla birçok sorunun üzerine cesaretle gidiyoruz. Bu istikrarı kalıcı hale getirmek, zayıf iktidarlardan ülkeyi kurtarmak ve sürekli kalkınma, büyüme, milli birlik ve kardeşliği kuvvetlendirmek için başkanlık sistemine ihtiyaç var. Biz diğer siyasi partilere diyoruz ki, gelin Meclis'ten bu anayasayı geçirelim kararı millete bırakalım. Millet ne diyorsa o. Biz başkanlık diyoruz. Biz başkanlık Türkiye için gereklidir diyoruz. Başkanlıkta güçlü siyasi irade, tek başına istikrar ve Türkiye'nin birliği, beraberliği, kardeşliği var" ifadesini kullandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Emekçi 'Acil demokrasi' dedi

SONRAKİ HABER

AA "Öcalan'dan HDP'ye tarafsızlık çağrısı" dedi, HDP'li Ziya Pir yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa