15 Ekim 2016 13:07

Kocaeli'de eğitim sistemi ve OHAL tartışıldı

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 'Eğitim Sistemi Nereye?' panelinde eğitim sistemindeki değişiklikler tartışıldı.

Paylaş

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Eğitim Sistemi Nereye?” başlıklı panelde eğitim sisteminde gündeme gelen değişiklikler tartışıldı.

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar, Prof. Dr. Nilay Etiler’in konuşmacı olarak katıldığı panelde eğitim sistemindeki sorunların yanı sıra OHAL’in yarattığı sorunlar da gündeme geldi.

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan son iki seçimin ardından Türkiye’de can güvenliğinin olmadığı bir ortam oluşturulduğuna dikkat çekti.

‘İHRAÇLAR EĞİTİM SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK’

Sarıhan, darbe girişimi ve ardından yaşananlara da değinerek “Devlet, darbeyi yapanın kim olduğuna saptamalı, nasıl örgütlendiğini iyice öğrenmeli. Buna göre darbeci ise cezalandırılmalıdır” dedi. OHAL sonrası içinde bulunulan tabloyu da değerlendiren Sarıhan, darbeyle alakası olmayan öğretmenlerin ihraç edildiğini belirtti. Sarıhan, bunun eğitim sistemini olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı.

‘OHAL BİR TASFİYEDİR’

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar ise OHAL’in ardından ortaya çıkan durumu “On binlerce insanı işten atmış, birçok kişiyi gözaltına almış, birçok yayın organını kapatmış, ‘FETÖ’ üyesi olduğu öne sürülen birçok fabrikanın, kurumun mal varlığına el konulmuş ve böylece bir rejim inşa edilmiştir” sözleriyle anlattı. Binlerce öğretmenin açığa alındığı, ihraç edildiği bir ortamda demokratik olmayan işlerin yapıldığının altını çizen Sancar, “On bin öğretmenin görevinden alındığı bir ülkede, devletin yaptığı hamleler artık doğrudan kamu emekçileriyle alakalıdır. Kamu emekçilerinin üstünde işlem yapılıyor ve bu demokratik bir hareket değil, tersine kamu çalışanları için bir tasfiyedir” dedi.

‘EĞİTİM SİSTEMİ SERMAYE İÇİN YAPILANDIRILIYOR’

Kocaeli Üniversitesi’nden 672 sayılı KHK ile ihraç edilen 19 akademisyen arasında bulunan Prof. Dr. Nilay Etiler de “Türkiye’de nasıl bir vatandaş yetiştirilmek isteniyor” sorusunu sordu. Eğitim sistemine müdahaleler yapıldığını belirten Etiler, “Devletin sermaye için yapılandığını herkes bilir. Eğitim sistemi de bu şekilde yapılanıyor. Türkiye’de nasıl bir vatandaş yetiştirilmek isteniyorsa eğitime de ona göre müdahaleler yapılıyor” diye konuştu. Her insanın kendi özgür iradesi ile hareket etmesi gerektiğini ifade eden Etiler, “Ben eğer gebelik için kadın doğumları için bir araştırma yapsam, bana para verilmez ama pazarlama ile ilgili bir araştırma yapsam bunu en iyi şekilde değerlendirirler. Mesela barış bildirisine imza attığımız için araştırmalarımıza fon verilmedi, engellendi” diyen Etiler, “Her insan kendi eleştirel bakışı ile olayları değerlendirirse daha iyi bir eğitim sistemimiz olabilir” dedi.

Etkinlik, öğrenci velilerinin sorularıyla devam etti. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dabık operasyonu başladı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa