15 Ekim 2016 12:51

Eğitim İş: Polis devleti uygulamalarına son verin

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, AKP’nin darbe bahanesiyle sürdürdüğü polis devleti uygulamalarına karşı olduklarını söyledi.

Paylaş

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, AKP’nin darbe girişimi bahanesiyle sürdürdüğü "polis devleti uygulamalarına" karşı olduklarını söyledi. İktidarın antidemokratik tutumunun sadece öğretmenleri değil, öğrenci ve velileri de kaygılandırdığını ifade eden Balık, hakkında kesim hüküm bulunmamasına rağmen görevden uzaklaştırılan eğitimcilerin görevlerine iade edilmesini talep etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın lisansı iptal edilen özel okul çalışanı 21 bin öğretmenle birlikte yaklaşık 70 bin öğretmeni ya meslekten çıkardığını ya da açığa aldığını hatırlatan Balık, “FETÖ’yü temizleme bahanesiyle girişilen uygulamalar, muhalifleri yok etme girişimlerine dönüşmüş, 18 milyon öğrenci, 1 milyona yakın öğretmen, ihraçlar ve açığa almalar nedeniyle büyük bir belirsizlik ve kaos ortamında eğitim öğretim yılına başlamıştır. Eldeki verilere göre en az 1 milyon 511 bin 200 öğrenci öğretmensiz kalmıştır” dedi.

Siyasi iktidarın antidemokratik tutumunun öğrenciler ve veliler başta olmak üzere toplumun geniş kesiminde kaygı yarattığını vurgulayan Balık, şunları ifade etti: “15 Temmuz darbe girişiminin, AKP tarafından polis devleti uygulamalarına, ideolojik tasfiye aracına ve kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik bir fırsata çevrilmesinin sonuna kadar karşısındayız. Savunma hakkı tanınmaksızın kamu görevinden çıkarılanların itirazları dikkate alınarak durumları yeniden değerlendirilmeli, hakkında kesin, somut ve objektif deliller bulunmayan masum kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kayseri Lüks Kadife'de yangın: 7 işçi hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 13 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa