15 Ekim 2016 08:08

Sendikacı işçi gibi yaşamazsa, halimizden anlar mı?

Enerjisa işçileri: Sendikacılar büyük paralar alırsa bizim sözleşmemiz umurlarında olur mu? İşçi gibi yaşamazsa bizim halimizden anlarlar mı?

Paylaş

Halil İMREK
Adana

Adana’da Enerjisa bünyesinde çalışan işçiler, “İki yıl önce 1600 TL ücret alıyorduk. İki yıl içinde firma değişti. Tes-İş’e üye olduk. TİS imzalandı. Ama halen1600 lira ücret alıyoruz” dedi. İşçiler sendikaları Tes-İş’in yöneticilerine tepkili: “Sendikacılar büyük paralar alırsa bizim sözleşmemiz umurlarında olur mu? İşçi gibi yaşamazsa bizim halimizden anlarlar mı?” Tes-İş Adana Şube Başkanı ise işçilerin 1800 ile 2200 lira arasında ücret aldığını savundu.
Özelleştirme Yüksek Kurulunun açtığı ihale sonucu Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’deki TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hisseleri Enerjisa almıştı. Adana, Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Kilis ve Hatay illerini kapsayan Toroslar Elektrik Dağıtımda toplam 3500 işçi Enerjisa’ya geçmişti. İşçiler Enerjisa’ya geçmeden önce de TEDAŞ’ın işini yapıyorlardı ama başka bir taşeron firmanın işçileriydi. İki yıl önce 1600 lira ücret alıyorlardı. 

İŞÇİ DAHA İYİ ÜCRET BEKLİYORDU

Enerjisa gibi büyük bir firmanın; TEDAŞ’ın dağıtım, arıza, kesme-açma, sayaç, yeni bağlantı ve endeks okuma işlerinin alınmış olması kimi işçilerde daha yüksek ücret alacakları beklentisine yol açmıştı. Birde sendikalı olacaklardı toplu iş sözleşmesinden faydalanacaklardı. Enerjisa’nın TEDAŞ’ın hisselerini almasından sonra Tes-İş ve firma yetkilileri ile uzlaşı içinde bütün işçiler kısa sürede Tes-İş üyesi olmuşlardı. Enerjisa bünyesinde çalışan ve sendikalı olan işçiler aradan iki yıl geçmesine ve toplusözleşme imzalanmasına rağmen halen 1600 lira aldıklarını söyledi. İşçiler geçmişten farklı olarak üç ayda bir on günlük ikramiye aldıklarını söyledi. 

SENDİKACI DA İŞÇİ GİBİ YAŞAMALI

Sendikacılara tepki gösteren işçiler, “Biz sendikalı olduk. Aylık bir yevmiyemiz sendika aidatına gidiyor. Eve götüreceğimiz ekmek büyüsün, çoluğumuz çocuğumuz rahat etsin dedik. Ama iki yıl önce aldığımız ücret 1600 TL’ydi. Şimdi aldığımız ücret yine 1600 TL” dedi. İki yıl boyunca temel tüketim maddelerine birçok kez zam yapıldığını anlatan işçiler, bir tek aldıkları ücretin yerinde saydığını vurguladı. İşçiler, “Bizim ödediğimiz aidatlarla sendika yöneticileri; katlar, yatlar, oteller yapıyor. Biz akşama kadar tehlike altında çalışıyoruz. Sadece asgari ücretin biraz üzerinde bir ücret alıyoruz. Üstelik sendikalıyız” dedi.  
İşçilerin hakkını arayan, işçiler gibi yaşayan ve işçiler kadar ücret alan bir sendikacılığın olması gerektiğine dikkat çeken Adana Enerjisa işçileri, “Sendikacılar büyük paralar alırsa bizim sözleşmemiz umurlarında olur mu? İşçi gibi yaşamazsa bizim halimizden anlarlar mı? Peki, sendikalar ile ilgili böyle kötü şeyler yaşanırsa işçiler nasıl sendikalara üye olacak. Biz kendi aramızda tartışıyoruz. Sendikalıyız her ay maaşımızdan kesinti de oluyor. Ama asgari ücretliden bir farkımız yok” dedi.

TES İŞ: 1800 İLE 2200 LİRA ARASINDA ÜCRET ALIYORLAR

TES-İŞ Adana Şube Sekreteri Osman Güngör ise işçilerin imzalanan TİS’ten önce 45 TL yevmiye aldıklarını bugün 61 TL yevmiye aldıklarını söyleyerek işçilerin sözleşme ile beraber ücretlerinin arttığını savundu. İşçilerin her altı ay için %4 zam aldıklarını da söyleyen Güngör, üç ayda bir 10 günlük ikramiye alındığını ise doğruladı. İşçilerin 10 TL yemek parası aldığını birçok sosyal haklarının olduğunu ileri süren Güngör, işçilerin 1800 TL ile 2200 TL arasında maaş aldığını iddia etti.

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim katliamı, yaşam hakkı ve umut

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa