14 Ekim 2016 19:02

KESK: Yasaklar meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecek

KESK'in yarın yapacağı 'İşimiz Geleceğimiz için Direniyoruz' mitingi son dakikada Ankara Valiliği tarafindan yasaklandı.

Paylaş

KESK, “İş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen düzenlemeler geri çekilsin, ihraç edilen ve açığa alınan kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin, OHAL kaldırılsın ve KHK’ler geri çekilsin” talepleriyle 29 Eylül’den bu yana eylem ve etkinlikler düzenliyordu. En son olarak İstanbul, İzmir, Van-Diyarbakır olmak üzere üç koldan Ankara’ya yürüyüş başlatan KESK, sendikalı sendikasız tüm kamu emekçilerinin katılımıyla Ankara’da Kolej Meydanı’nda miting düzenleyecekti. Ankara Emniyet Müdürlüğü ile mitinge ilişkin toplantılar yapılmış, bu toplantılarda mitinge izin verilmeyeceğine dönük herhangi bir bildirim yapılmamıştı. Ancak bugün öğlen saatlerinde Valilik mitinge izin verilmediğini önce telefon, ardından da resmi yazıyla KESK’e bildirdi. Yasaklamaya gerekçe olarak “güvenlik” gösterildi. 

GEREKÇE İNANDIRICI DEĞİL

KESK “güvenlik” gerekçesini ileri sürerek mitingi yasaklayan valiliğe tepki gösterdi. Yasak kararının ardından KESK MYK’sı olağanüstü toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “güvenlik” gerekçesinin toplanma ve yürüyüş hakkının yasaklamanın aracına dönüştürüldüğünü belirterek “Devlet, güvenlik gerekçesiyle toplantı ve gösteri hakkını yasaklayamaz. Aksine devlet toplantı ve gösterilerin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Herhangi bir ihbar karşısında da güvenliği daha sıkı tutmak zorundadır” dedi. AKP’nin özellikle son bir yıldır neredeyse KESK’in her etkinliği güvenlik gerekçesiyle yasakladığını ifade eden Köse, “Güvenlik gerekçesinin bir inandırıcılığı, karşılığı ve gerçekliği bizim nezdimizde yoktur” diye konuştu. 
Köse, “Bedeli ne olursa olsun, açığa almalara, ihraçlara karşı çıkmaya ve arkadaşlarımızın görevlerine dönmesi, OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin geri çekilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim, parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde kamusal hizmet mücadelemizi daha da yükselteceğiz” dedi.

ANKARA’DA VE TÜM İLLERDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Edinilen bilgiye göre toplantıda, tüm yurtta kitlesel basın açıklamaları yapılması, Ankara’ya yola çıkan yürüyüş kollarından gelen temsilcilerin ise Ankara’daki kamu emekçileriyle birlikte Sakarya Caddesi’nde toplanarak taleplerini dile getirmesi kararı alındı. Kamu emekçileri, Ankara’da sabah saatlerinde şube binaları önünde toplanarak Sakarya Caddesi’ne yürüyecek. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Belediye-İş, Bakırköy'de grev kararı aldı

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa