14 Ekim 2016 18:30

SES Van Şubesi: Sağlık emekçilerinin çalışması engelleniyor

SES Van Şubesi, AKP Hükümeti'nin OHAL ile birlikte sağlık emekçilerinin demokratik hak ve özgürlüklerine saldırısına tepki gösterdi.

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi yaptığı açıklama ile AKP Hükümeti'nin OHAL ile birlikte sağlık emekçilerinin demokratik hak ve özgürlüklerine saldırısına tepki gösterdi.

SES Van Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan SES Van Şube Eş Başkanı Cengiz Paycu, “İşten atılan, geleceği karartılan, gözaltına alınan ve tutuklanan üyelerimiz üzerinden bizleri sindirmeye çalışanlar, yeni KHK’larla bu baskı dalgasının yaygınlaşacağı söylemiyle kamusal alanı tümüyle ipotek altına almaya çalışmaktadırlar” dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde çalışan sağlık emekçilerinin OHAL bahanesi ile çalışmalarının güvenlik güçleri tarafından engellendiğini ve gözaltına alındıklarını söyleyen Paycu, “Bu durum karşısında Rektörlük ve kurum amirleri hiçbir şey yapmamakta hatta gözaltına alınan üyelerimiz ile ilgili hızlı bir şekilde açığa alma ve soruşturma süreçleri başlatılmıştır. Üyelerimizden Neriman Keskin acil serviste patlamada gelen yaralı güvenlik güçlerine müdahale ederken görevini yapması güvenlik güçleri tarafından engellenmiş gerçeği yansıtmayan iddialarla hastaneden gözaltına alınıp savcılığa çıkarılarak tutuklanmıştır. Son süreçte asılsız ihbarla üyemiz Ümit Çapa hastanede gözaltına alınmış, şubemiz sağlık öğrenci kolu üyesi Tıp son sınıf öğrencisi Vedat Kaplan halı sahada gözaltına alınmış 9 gün geçmesine rağmen hala savcılığa çıkarılmamıştır” dedi.

Sağlık emekçilerine yönelik bu keyfi uygulamalara derhal son verilmesi gerektiğini belirten Paycu, “Bilinmelidir ki bu baskı ve sindirme politikaları karşısında emek ve demokrasi mücadelemizi daha da büyüterek sürdüreceğimizi hukuksuz ve keyfi uygulamaların sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bakandan 'diploma' yanıtı: İmha edildi

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa