14 Ekim 2016 17:44

Tanrıkulu: İşkence iddiası soruşturulacak mı?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ÇHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Günay Dağ’ın darbedilmesi olayını Başbakana sordu.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ÇHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Günay Dağ’ın Maltepe Cezaevinde gardiyanlarca darbedilmesi olayını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Dağ’ın, Maltepe Çocuk Cezaevi’nde işkence gören ve tek kişilik hücrede kaldığı için açlık grevine başlayan 17 yaşındaki müvekkili H.İ. ile görüşmeye gittiğinde, işkenceye maruz kaldığını söyleyen Tanrıkulu, bu olayın “Cezaevlerinde işkence yok” diyen siyasi iktidarı yalanladığını söyledi. Tanrıkulu şu sorulara yanıt istedi: “Maltepe Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahkumlara işkence yapıldığı iddialarına karşılık, kurum içi soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Avukat Dağ tarafından iddia edildiği üzere, müvekkiline yönelik tutum ve davranışları kendisine sorulduğunda nöbetçi cezaevi müdürü, ‘Hapishanedeki kurallara uymadığı için sonuçlarına katlanıyor’ şeklinde ifadede bulunmuştur. İfadede bahsedilen ‘kural’ nedir? Maltepe Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ‘Kural’lara uymama durumlarında tutuklu ve hükümlülere uygulanan cezai yaptırımlar nelerdir?  İnfaz koruma memurları, kurumda herkesi kapsayan iç güvenliği kurum idarecilerinin kişisel talepleri doğrultusunda kaba kuvvete başvurarak mı sağlamaktadır? Avukat Günay Dağ’ın ve 17 yaşındaki H.İ’nin işkenceye maruz kalması konusunda etkili bir soruşturma yürütülecek midir?” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen: Ali öğretmen görevine iade edilsin

SONRAKİ HABER

Köprüde otomobilini yakan bir kişi daha sonra intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa