14 Ekim 2016 08:34

Esad: Fırat Kalkanı Operasyonu işgaldir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın Komsomolskaya Pravda gazetesine konuştu.

Paylaş

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın Komsomolskaya Pravda gazetesine konuştu.

Türkiye'nin 'Fırat Kalkanı Operasyonu'nun hukuka aykırı bir işgal olduğunu söyleyen Esad, "Teröristleri geldikleri yer olan Türkiye'ye sürmek ya da öldürmek için bu bölgeyi temizlemeye devam etmek zorundasınız. Başka bir seçenek yok. Halep, bu hamle için çok önemli bir sıçrama tahtası olacak" dedi.

Esad,  “Askeri ve stratejik açıdan, El Nusra’yı izole etmemiz mümkün değil. Ancak Halep’i almak, diğer şehirlere doğru ilerlemek ve onları da teröristlerden kurtarmak için başlama noktası olabilir. Halep bu yüzden önemli.” ifadelerini kullandı.

ÖSO İLE IŞİD ARASINDA FARK YOK

Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD ve El Nusra arasında herhangi bir fark olmadığını söyleyen Esad, “Teröristler Suriye’ye ilk geldiğinde kimse El Nusra ya da IŞİD’den bahsetmiyordu. Onlara basitçe Özgür Suriye Ordusu deniyordu, hükümetin ve ordunun karşısındaydılar. Ancak gerçekte, biz ilk haftalardan insanların kafalarını kesmeye başladıklarını gördük. Bu, onların başından beri radikal bir grup olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Suriye lideri, “ÖSO büyümeye başladığında, suçlarını saklamak imkansız hale geldi ve Batı da El Nusra’nın varlığını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak aslında bu Özgür Suriye Ordusu, bu IŞİD. Aynı köklere sahipler ve bir yerden diğer yere hareket edip duruyorlar” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN ŞANTAJ YAPIYOR

Suudi Arabistan’ın İran’dan uzaklaşılması karşılığında Suriye’ye destek sözü verdiğini kaydeden Esad, “Eğer İran’dan uzaklaşırsak ve onlarla bütün ilişkimizi kestiğimizi açıklarsak bana yardım edeceklerini söylediler” dedi. Esad, Suudi Arabistan Suriye’deki krizi şantaj için kullanmak istediğini ifade etti.

RUSYA'NIN TÜRKİYE'NİN POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMESİNİ UMUYORUZ

"Rusya’nın Suriye’deki dengenin değişmesine ve teröristlerin kontrolündeki alanların azaltılmasına yardımcı olduğunu" kaydeden Suriyeli lider, “Öncede, sözde ABD müttefikleri burada aktifti ancak eylemleri yanıltıcıydı, hiçbir şey yapmadılar. İslam Devleti ve El Nusra ilerlemeye devam ediyordu ve çok sayıda militanları vardı. Türkiye’ye her gün daha fazla petrol ihraç ediyorlardı. Ancak Rusya’nın dahil olmasıyla birlikte kontrolleri altındaki alanlar azaldı” diye konuştu.

Esad, Suriye'deki durumun artık Rusya ve Batı arasında bir çatışma olduğunu ifade ederken Rusya'nın, Türkiye'nin Suriye politikasını değiştirmesini umduklarını da vurguladı.

KÜRTLERE SİLAH YOLLADIK, ÇOĞU BAĞIMSIZLIK İSTEMİYOR

Suriye’deki Kürtlerin büyük bir kısmının bağımsızlık istemediğini savunan Esad, “Tüm Kürtleri ve aynı zamanda Ermenileri, Çeçenleri, Türkleri, Arapları değerlendirmeden, sadece Kürtlerin bir kısmıyla konuşamayız. Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık istemiyor, sadece bazılarının bu talebi var” ifadelerini kullandı. Suriye yönetiminin Kürtlerle diyalogu sürdürdüğünü aktaran Esad, “Görüşmelere devam ediyoruz. Onları IŞİD’e karşı savaşlarında destekledik, silah yolladık” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, PKK'nin Musul operasyonuna katılmasına karşı

SONRAKİ HABER

14'ünde evlendirildi 15'inde doğum sonrası hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...