14 Ekim 2016 11:56

Elazığ'da isyan eden yurt öğrencileri sorunlarını anlattı

Elazığ'da Ahmet Kabaklı Erkek Öğrenci Yurdu’ndaki sorunlar nedeniyle eylem yapan öğrenciler koşulları gazetemize anlattı.

Paylaş

Elazığ'da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ahmet Kabaklı Erkek Öğrenci Yurdu’nda sorunlar nedeniyle önceki gün, sokağa dökülen ve sorunlarının çözülmesi için eylem yapan öğrenciler yurttaki koşulları gazetemize anlattı.

Daha önce de defalarca kez tepkilerini dile getirdiğini belirten öğrenciler yemeklerin kalitesinin artırılmasını, fiyatlarının düşürülmesini, internetin herkesin kullanabileceği, yeterli hale getirilmesini ve ulaşım sorununun çözülmesini istiyor. Öğrenciler önceki yaptıkları eylem hakkında “Daha önce yaptıklarımızın en etkilisi ve en çok ses getireni bu eylem oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Yurtta kalan öğrenciler, yemekhanenin en önemli sorun olduğunu vurgulayarak yemekler konusundaki sorunlarını şöyle anlattı; “Yemekler berbat. Akşam yemeği için 6.5 liralık fiş veriyorlar ancak 4.5 lirası ana yemek 2 lira pilav, 1.75 çorba. Ana yemek ve pilav alınca çorba ve tatlı yiyemiyorsun. Mandalinanın kilosu pazarda 1 lira, yemekhanede tanesi 75 kuruş. Poğaçalar bayat ve akşam 22.30’dan sonra yemek verilmiyor. Bu da ikinci öğretimdeki öğrencilerin yemek yiyememesine neden oluyor. İkinci öğretimde okuyan öğrenciler verilen fişle tost yemek zorunda kalıyor.”

Yurttaki tek sıkıntı yemekler değil. “İnternet kullanılamayacak kadar yavaş. Üçlü piriz ve su ısıtıcısı (kettle) yasak, fön makinesine de markasına göre izin veriyorlar” diyen öğrenciler “Kettle ve elektrikli aletler için gece aniden baskın yapılıyor. Odalarımızın kilitlerini bile kaldırdılar” sözleriyle anlattı yaşananları.

Yaşanan bu sorunlar nedeniyle eylem yaptıklarını dile getiren öğrenciler, eylem sırasında KYK il müdürünün, ÖTK başkanının ve emniyet müdürünün geldiğini ve öğrencilerden ‘eylemi bitirmelerini’ istediklerini söyledi. öğrenciler ‘Dilekçe yazın’ denildi ancak bunu kabul etmeyen öğrenciler isteklerini bir kağıda yazıp yurt yönetimine iletti ve sorunları iki gün içerisinde çözülmezse bu eylemlerin devam edeceğini belirtti.

Öğrenciler, yaptıkları eylem sırasında provokatif girişimler yaşandığını da şu sözlerle aktardı; “Eylem esnasında biri çıkıp ‘Bu yaptığınız PKK yardakçılığı’ dedi. Ancak öğrenciler onun üstüne yürüyüp susturdular.”

Geçen yıl bu yurtta kalan daha sonra da ayrılan bir öğrenci geçen yıl da sorunlar yaşandığını ve benzer tepkiler oluştuğunu belirterek “Fakat yurt yönetimi tepki gösteren öğrencilerin yurttan ayrılmasını sağladı” diye konuştu. (Elazığ/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ulaşım sorunu öğrencileri çileden çıkardı

SONRAKİ HABER

DİB Sözcüsü Türmen: Demokrasi isteyenler birlikte mücadele etmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa