14 Ekim 2016 00:10

HDP ve DBP: Demokratik siyaset zemini yok ediliyor

HDP Eş Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk: Bölgede yüzde 80, 90 oy almış bir partinin demokrasi mücadelesinden silinmesine dönük çaba sarf ediliyor.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il ve ilçe eş başkanlarının gözaltına alınmasının ardından, parti binalarına eşzamanlı yapılan polis baskınına ilişkin HDP İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir ve İmam Taşçıer, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat ile DBP ve HDP yöneticileri katıldı. 
Açıklamada konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk 11 Ekim’de Diyarbakır’da 60 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ve bunlardan 59’unun gözaltına alındığı söyledi. DBP ve HDP binalarına yapılan baskınlarda suç delili olmayacak her şeye el konulduğunu dile getirdi.

‘DEMOKRATİK SİYASETTE OLMALIYIZ’

Görüş yasağından dolayı gözaltı nedenlerine dair bilgi alamadıklarını söyleyen Tuğluk, “Gece yarısı yapılan baskınlarda aldıkları dokümanları bulamadıkları suça delil olarak kullanacaklarını düşünüyoruz. İktidar yetkililerinin hedef gösteren söylemleri buna zemin hazırlıyor. Gözaltına alınan her yönetici bu halkın iradesini temsil ediyor ve bu iradenin önünü kapatmak istiyorlar” dedi.
Tuğluk, bölge illerinde yüzde 80, 90 oy almış bir partinin demokrasi mücadelesinden silinmesine dönük çaba sarf edildiğini ifade ederek, “Hükümet yetkililerini siyasi iradeye saygıya davet ediyoruz. Halklar arasında bir kırılma oluşmasını istemiyoruz. Demokratik siyaset alanında HDP ve DBP’nin bulunması şarttır” dedi.

‘CHP ve MHP TOPLUMA KARŞI SORUMLUDUR’

Tuğluk’un ardından söz alan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan 15 Temmuz’dan sonra ilan edilen OHAL ve çıkarılan KHK’lere dikkat çekerek, “Bu saldırıların asıl amacı demokratik siyaset alanını kapatmaktır. Tek dil, tek bayrak, tek devlet anlayışı tek parti anlayışına dönüştü. Aydınların, akademisyenlerin, muhalif basının ve muhalif siyasilerin adım atacağı alan kalmadı” dedi. Kürt siyasetçilerinin bu tip dönemleri çok gördüğünü söyleyen Aslan, “Geçmişten bugüne bu  tip dönemlerde ağır bedeller ödedik ve  baskı uygulamalarının sonuç vermeyeceğini  iyi biliyoruz. CHP ve MHP Türkiye toplumlarına karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Gerçekten muhalefetlik yapmış olsalardı AKP  bu kadar rahat hareket edemezdi” dedi. 

‘SORUNLAR DİYALOGLA ÇÖZÜLÜR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise Kürtçe yaptığı konuşmada yaşanan sürecin bir yıllık değil yüz yıllık bir süreç olduğunu  söyledi. Anlı, “Bu topraklarda yüz yıllardır acı ve katliam var. Son bir yıldır yaşananlar bundan ayrı değildir. Dünya diyalog ve müzakereyle sorunlarını çözmeye gayret ederken Ankara yazık ki toplumun bir bütününe karşı büyük bir faşizmle sorunları çözmeye çalışıyor” dedi.
Anlı şunları kaydetti: “2500 siyasetçimizi tutukladınız, tıpkı 1994 yılının 2 Mart’ında yaptığınız gibi peki elinize ne geçti? Kürtler mücadelesinden vazgeçti mi? Bu şekilde bu ülke ancak bataklığa gider. Kolombiya savaşının barışla sonuçlanması buna çok güze bir örnek olabilirdi. Siyasi soykırımla, belediye eş başkanlarımızı tutuklamakla, belediyelerimize kayyım atamakla bir sonuç elde edemeyecekler. Halkımızın haklı mücadelesinin sonuna kadar arakasında olacağız. Mücadelemizde kaygıya, korkuya asla yer yok”dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demokrasi buluşmasına doğru

SONRAKİ HABER

Devlet Bahçeli, HDP PM üyesinin Yunus Durdu’nun alıkonulmasını savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...