14 Ekim 2016 04:42

‘Üç Kanatlı Masal Kuşu’ Oğuz Tansel 100 yaşında

Şair ve Halkbilimci Oğuz Tansel, doğumunun 100. yılında ODTÜ’de anılacak

Paylaş

Amasya’da 1942-48 yılları arasında derlediği masallarla yazılı edebiyata katkıları bulunan şair ve halkbilimci Oğuz Tansel, doğumunun 100. yılında ODTÜ’de yapılacak uluslararası bir sempozyumla anılacak. Adnan Binyazar ‘Üç Kanatlı Masal Kuşu’ dediği Oğuz Tansel hakkında, birçok ülkeden konunun uzmanları tarafından sunulacak bildiriler herkes tarafından izlenebilecek. 
Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkeden çağrılan akademisyenlerin sunumlar yapacağı sempozyumu” 20-21 Ekim’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, A ve C salonlarında gerçekleştirilecek. 
ODTÜ Türk Dili Bölümü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM) tarafından düzenlenen sempozyumda, Türk Masal Dünyası ve Özellikleri  ile Oğuz Tansel’in derlediği masallar ve yazdığı şiirlerle edebiyata katkıları birçok açıdan ele alınacak. İki gün sürecek etkinlik herkese açık olacak. 

BİRÇOK MASAL DERLEDİ

Tansel, şairliğinin yanı sıra özellikle 1942-48 yılları arasında Amasya’da derlediği masallar ile Profesör Pertev Naili Boratav ve Profesör Wolfram Eberhard’ın hazırladığı Typen Türkischer Volksmarchen (Türk Masal Tipleri kataloğu)na en çok katkıyı yapan araştırmacı oldu. Sözlü edebiyattan derlediği masallar nedeniyle, Türk Dil Kurumu’nun Çocuk Yazını Ödülü ilk kez 1977’de Oğuz Tansel’e verildi. Şairliğinden gelen özen ve ustalıkla, masal dilini kendine özgü akıcı bir hale getirdi. 30 Ekim 1994 tarihinde  aramızdan ayrılan Tansel, Edebiyatçılar Derneği onur üyesi ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesiydi. 
Ölümünün ardından kızları, kişisel kitaplığını ODTÜ Türk Dili Bölümü’ne bağışladılar ve Tansel’in ismi hala orada bulunmktadır. 
(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dr. Gergerlioğlu Facebook paylaşımı nedeniyle açığa alındı

SONRAKİ HABER

Gebze’de işçi servisi devrildi: 1’i ağır 8 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa