13 Ekim 2016 14:41

Faruk Sarı: Cinayetin azmettiricileri jandarma bölgesinde

Dink davasına dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın sorgusu ile devam edildi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davaya, dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın sorgusu ile devam edildi. Sarı savunmasında, "Savcılık makamı beyanlarıyla mağdur edildim. Örgüt üyeliği şahsıma büyük bir hakarettir, kabul etmiyorum. Kamu görevlisiyim ve mevcut kanunlar gereği görevimi yerine getirdim. Cinayetin azmettiricileri jandarma bölgesinde yer almaktadır. Jandarmanın cinayetin keşfinde bilgi sahibi olduklarını Engin Dinç de söyledi " diyerek beraatini talep etti.

Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Hasan Durmuşoğlu ile Erhan Tuncel de duruşma salonunda yer aldı. Duruşmaya, Yasin Hayal, Hamdi Egbatan, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç SEGBİS aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak katıldı.

'TUNCEL'İN JANDARMAYLA DAHA ÇOK GÖRÜŞTÜĞÜ TESPİT EDİLDİ'

Reşat Altay'ın isteğiyle Engin Dinç yerine Eylül 2006'da Trabzon İstihbarat Müdürlüğüne atanan Faruk Sarı, "Göreve geldiğimde İl Emniyet Müdürü Reşat Altay'a brifing verme donanımında değildim" dedi. Sarı, Erhan Tuncel'in yardımcı istihbarat elemanlığından ilişiğinin kesilmesine yönelik kendine yönlendiren suçlamalara değindi. Sarı, kusuru ve ihmali olmadığını savunarak, "Şahıslar yakalandığında önleme dinlemesinin amacı son bulmuştu. Bu ses kayıtlarının imha edilmemesi gerekiyordu. Cinayetin aydınlatılması için imha edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Cinayetin ortaya çıkarılması adına Trabzon'daki kamu görevlileri ciddi hassasiyet göstermiştir" diye konuştu.

Sarı savunmasının devamında, "Ben görevdeyken Erhan Tuncel bize bir bilgi iletmedi. Jandarmayla daha çok görüştüğü tesbit edilmişti. Yalan söylüyordu" dedi.

'CİNAYETİN AZMETTİRİCİLERİ JANDARMA BÖLGESİNDE'

Sarı, "Ramazan Akyürek'in dediği gibi Ahmet İlhan Güler'le 'Bu iş İstanbul'a kalır' gibi bir görüşmemiz olmamıştır. O dönem Ali Fuat Yılmazer'le görüştüm. Yönerge ile Erhan Tuncel'in isminin deşifre edilmemesi gerektiği yönünde görüşmem olmuştur. Bunu da Ahmet İlhan Güler'e ilettim" dedi. İddianamede kendine yöneltilen suçlamalarla ilgili ise Sarı, "Bu ithamlardan uzağım. Savcılık makamı beyanlarıyla mağdur edildim. Örgüt üyeliği şahsıma büyük bir hakarettir, kabul etmiyorum. Kamu görevlisiyim ve mevcut kanunlar gereği görevimi yerine getirdim. Cinayetin azmettiricileri jandarma bölgesinde yer almaktadır. Jandarmanın cinayetin keşfinde bilgi sahibi olduklarını Engin Dinç de söyledi" ifadelerini kullandı.

BOZUK SAAT BENZETMESİ

Çapraz sorgusu sırasında ise, hakim Sarı'ya "Erhan Tuncel'le ilişik kesildikten sonra neden para ödemeye devam edildi" diye sordu. Sarı da, "Bozuk bir saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir. Belki düzelir diye görüştük. Süreç içinde 10 tane rapor vermiş bize. Bu nedenle görüşmemiz devam etmiştir" dedi. Hakimin "Erhan Tuncel'in durumu ile ilgili Reşat Altay'a bilgi verildi mi" sorusu üzerine Sarı, "Bizim de bilgimiz yoktu. Farklı bilgi elde etseydik müdürümüze haber verirdik" dedi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Sarı, beraatini talep etti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP: OHAL ve ihraçlara karşı mücadele kazanacak

SONRAKİ HABER

Dr. Gülsüm Kav: Şiddete uğrayan kadınların yüzde 11'i hak arama yollarına başvuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa