13 Ekim 2016 17:35

Beko: KHK ile memleket yönetilmez

Üçlü Danışma Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda dün toplandı.

Paylaş

Üçlü Danışma Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda dün toplandı. Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KHK’lerle ülkenin yönetilemeyeceğini belirterek, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

DİSK’ten yapılan açıklamaya göre Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun hükümetin icraatlarına dair bir sunuşu ile başlayan Üçlü Danışma Kurulu'nda taraflar önümüzdeki döneme beklentilerini ve düşüncelerini aktardı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko dağıtılan bloknottaki “15 yaşındaki çocukların çalıştırılması suçtur” ifadesine dikkat çekerek “Şimdi biz bunu pankartla 4+4+4 etkinliğine katıldığımızda bize soruşturma açıldı size de açılabilir” dedi.

DİSK'in 12 Eylül darbesinde en fazla bedel ödemiş konfederasyon olduğunu söyleyen Kani Beko DİSK'in 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı tavrının da net olduğunu ve darbe girişiminde bulunanları lanetlediğini ifade etti. Darbe girişimi içinde bulunanların yargılanması gerektiği ifade eden Beko, bu yargılamaların evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde olması gerektiğini söyledi ve yaşanan mağduriyetlere dikkat çekti.

Beko, “FETÖ operasyonu gerekçe gösterilerek 100 bine yakın ihraç edilen ve görevden alınan ve mağdur olan kamu görevlilerinin görevlerine iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

Öte yandan KHK ile bu memleketin yönetilemeyeceğine dikkat çeken Kani Beko, darbecilerin bombaladığı TBMM'de 550 milletvekili ile parlamenter sistemin çalıştırılması gerektiğini vurguladı.

Kayyım atanan belediyelerde işçilerin tedirgin olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Beko, işçilerin atılması veya iş güvencelerinin ortadan kaldırılmasının kabul edilemez olacağı kaydetti. Beko, “Belediyelere kayyum atanma uygulamasına son verilerek atanan kayyımlar yerine halkın seçmiş olduğu belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevlerine iade edilmelidir” dedi.

DİSK'in üç acil talebi olduğunu vurgulayan Kani Beko, bunları “Taşeron işçilere kayıtsız şartsız kadro, kıdem tazminatıma dokunma ve zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine hayır” olarak özetledi.

ASGARİ ÜCRET 1800 LİRA OLMALI

2015 yılında DİSK'in yaptığı çalıştay sonucu, kişi başına düşen milli gelir baz alınarak yapılan hesaplama sonucu asgari ücretin 1800 TL olması gerektiğini söylediklerini ifade eden Kani Beko bu rakamın geçen yıllarda  uygulanmadığını söyleyerek “1 Ocak 2017'de umarım bu ücret kişi başına düşen milli gelir oranında uygulanır” dedi.

Kiralık işçi yasasının Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu hatırlatan Beko, bunun kölelik sistemi olduğunu vurguladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, baraj altı kalan sendikalara nedeniyle işçilerin toplusözleşme hakkından faydalanamadığına da değinerek, bu konudaki engellerin kaldırılmasını istedi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de 19 yaşındaki işçi feci şekilde can verdi

SONRAKİ HABER

Sıcaklıklar düşüyor, yağış bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa