13 Ekim 2016 15:20

Soma davasında sanıkların tutukluluğuna devam kararı

Soma Katliamı Davası'nda 11. duruşma, 2. gününde devam ediyor.

Paylaş

Soma katliamı davasının 11. duruşmasının 2. gününde savcı, gelen belgelerin incelendiğini belirterek, ek bilirkişi raporu istenmesi ve tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamı yönünde görüş belirtti.

Duruşma dün tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlarının beyanlarıyla devam etti. Sanık tarafı dünkü beyanlarını ve taleplerini tekrarladı. Sanıklar ve sanık avukatları genel olarak olayın meydana geliş şekli ile ilgili iki rapor arasında farklılık bulunduğunu belirterek yeni bir heyet ve rapor istenilmesi gerektiğini belirterek tahliye talebinde bulundu. Sanık avukatlarının konuşmalarının ardından ara verildi.

Dava 21 Kasım 2016 tarihine ertelendi. Sanıkların tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, sanık tarafının diğer taleplerini de reddetti.

KAMU GÖREVLİLERİ SORUŞTURULSUN

Duruşmanın dünkü ilk bölümünün ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Soma davasında adalet arandığını belirterek, kamu görevlilerinin de soruşturulmasını talep etti. Geçmişte yürütülen Hrant Dink cinayetini örnek gösteren Özel, “Bu dava karar aramasına geldi ve bir karar verilecek. Verilecek karar Türkiye’nin işçi kazalarındaki makus kaderini değiştirebilir. Adalet talebine cevap verebilir. Diğer hak aramaların önünü açacak önemli bir karar verilecektir. Hrant Dink davasında kamu görevlilerinin yargılanmalarına izin verilmemesinin hatalı olduğu ortaya çıktı. Şimdi körü körüne inat ediyorlar Çalışma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı bürokratlarının yargılanmasına izin vermiyorlar. Kimi koruduğunuzu ne biliyorsunuz? Düne kadar yargılanmasına izin vermediğiniz Dink'in katilleri, paralel çıktı. Bu insanların adalet arayışının önünü tıkıyor. Siyaseten gelinen noktada gücünüzle adaletin önünü tıkarsanız sonra çok üzülürsünüz. Bırakın kamu görevlileri soruşturulsun. Kim suçluysa ortaya çıksın” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim'de gözaltına alınan öğrencilerden suç duyurusu

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa