13 Ekim 2016 07:41

Makina Mühendisleri: Yanlış ulaşım politikalarından vazgeçin

TMMOB'a bağlı Makina Mühendisleri Odası yaşanan metrobüs kazalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

TMMOB'a bağlı Makina Mühendisleri Odası yaşanan metrobüs kazalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.  

Taksim'de bulunan Makina Mühendisleri Odasında yapılan toplantıda metrobüs kazalarının yanlış ulaşım politikaları olduğunu belirterek karayolu ulaşımı yerine raylı ulaşımın tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

EN BÜYÜK ETKEN TERS YÖN TRAFİK AKIŞI

Burada açıklamalarda bulunan Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç İstanbul D100 karayolu Sefaköy-Çobançeşme yönünde metrobüs yolunda meydana gelen ve 3 kişinin yaralanıp 1 kişinin yaşamını yitirdiği kazayı hatırlatarak Metrobüs hattının hizmete girdiği 2007 yılından bu yana yetkilileri uyardıklarını ancak uyarıların dikkate alınmadığını aktardı. Kılıç, metrobüs hattının trafikte güvenliği en fazla tehdit eden unsurlardan birinin ters yön trafik akışı olduğunu belirterek “Ülkemizde trafik akışının sağ şeritten olmasına rağmen, metrobüs sürücüleri ise mesai yaptıkları saatlerde sürekli ters istikamette araç kullanmaktadırlar. Normal koşulların aksine olan bu durum sürücülerin konsantrasyon kaybına ve kimi zaman gerekenin aksi yönde refleksler vermesine sebep olarak kaza olasılığını arttırmaktadır. Bununla birlikte ters istikamet uygulaması, metrobüsün ana yola çıkması ya da Sefaköy’de yaşanan kazada olduğu gibi, araçların şeritten çıkarak metrobüs yoluna girmesi, ters yönlü çarpışmaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Otomobillerin E5’de yasal sınır olan 70 km/h, metrobüslerin de 50km/h hızla gittikleri düşünülürse, araçlar birbirlerine 120 toplam hızla çarpabilmekte, dolayısıyla da kazalarda ölümleri artırmaktadır.” diye konuştu.

Kılıç yine kazaya sebebiyet veren bir diğer etmenin de Karayolunun güvenlik şeritlerinin alınarak, metrobüse tahsis edilen yolun motorlu taşıtlara ayrılan yolu daraltması olduğunu söyledi.

‘DEMİRYOLU VE DENİZYOLU ULAŞIMINA AĞIRLIK VERMEK GEREKİYOR’

Kılıç İstanbul’un ulaşım sorununa dair kalıcı çözümler üretmenin yolnun da uzun vadeli planlamalarla tüm ulaşım modları arasında uyum sağlanarak demiryolu ve denizyolu taşımacılığına ağırlık vermekten geçtiğini ifade ederek “ Fakat bütün uyarılarımıza rağmen, İstanbul kent içi ulaşımının büyük bir kısmını karayolu ulaşımı oluşturmaktadır. İETT’nin 2015 verilerine göre günlük yolcu sayısının ulaşım ağlarındaki dağılım oranına baktığımızda; karayolunun % 77, demiryolunun % 18, deniz yolu ulaşımınınsa % 5 olduğunu görmekteyiz. Metrobüs ise günde 1 milyona yaklaşan yolcu sayısı ile karayolu ulaşımı içerisinde önemli bir paya sahiptir.” diye konuştu.

KISA VADEDE ÖNLEMLER

İstanbul’da yaşayanların 2007 yılından bu yana, Avrupa ülkelerinin İstanbul’a göre minyatür ölçekteki şehirlerinde kullanılan demode bir ulaşım sistemine mahkum edildiğini söyleyen Kılıç  “Bu durum, uzun vadede raylı sisteme bağlı bir kent içi ulaşım politikasının hayata geçirilmesini zorunlu kılarken, kısa vadede yaşanması muhtemel metrobüs kazalarını önlemek için alınması gereken tedbirlerin önemini ortaya koymaktadır. Küçük revizyonlarla körüklü otobüslerden devşirilmiş araçlar yerine,  metrobüs yoluna uygun araçlar tahsis edilerek, ters istikamet uygulaması kaldırılmalı, böylece olası kazalarda yoldan çıkma halinde kafa kafaya çarpışmaların önüne geçilmelidir. Kısa vadede bu yapılamıyorsa Metrobüs yolunu diğer yoldan ayıran bariyerlerin ciddi şekilde güçlendirilerek, araçların metrobüs yoluna ya da metrobüsün akan trafiğe girmesi engellenmelidir. Bunun için “Enerji Sönümleyici ve Yönlendirici” Bariyerler kullanılmalıdır.” diye alınması gereken önlemleri saydı.

Gerekli denetimlerin yapılması noktasında oda olarak hazır olduklarını bildiren Kılıç “İnsan hayatını hiçe sayan rantçı, piyasacı anlayışa son verilmesi için yetkilileri, kent içi ulaşım sorunlarının çözümü yeterli bilgiye sahip olan meslek odalarına kulak vermeye davet ediyoruz.” dedi.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Müdürü Hasan Yılmaz Özger de metrobüsün 450 bin yolcu taşıyacak şekilde planlandığını ancak bugün bu sayının iki katından da fazlasının taşındığını belirterek “Planlanandan çok farklı şeyler yaşıyor İstanbul halkı” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ihlamur Parkı’ndan bir güzel haber daha

SONRAKİ HABER

ABD savaş gemisi, Yemen'de Husi bölgesine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa