13 Ekim 2016 04:43

Grip aşısı gerekli mi?

Dünyada her yıl yaklaşık 500 milyon kişiye grip tanısı konuluyor ve yılda 250 bin kişi gribe bağlı hastalıklardan ölüyor. Peki grip aşısı gerekli mi?

Paylaş

Zülal KOÇER
İstanbul

Sonbahara girdik, önümüz kış, havalar bir ısınıp bir soğuyor. Havadaki bu dengesizlik nedeniyle hastalıklar artacak gibi görüyor, özellikle grip. Çoğumuz hasta olmamak, gribe yakalanmamak için uğraşaduralım, grip şimdiden vücudumuza teşrif etti.
Yapılan araştırmalara göre, dünyada her yıl yaklaşık 500 milyon kişiye grip tanısı konuluyor ve yılda 250 bin kişi gribe bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.
Sosyal hayatın yanı sıra okul ve iş hayatını da olumsuz yönde etkileyen gripten korunmak için grip aşısı yaptırmak gerekli mi? Grip aşısı kimler için hayati önem taşıyor? 
Gribe yakalanmamak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini belirten  Pratisyen Hekimlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rıdvan Yılmaz bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolununsa düzenli uyku, düzenli beslenmeyle sağlanacağını söyledi.

GRİP AŞISI YAPILMALI MI?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Melahat Cengiz grip aşısının içeriğinin her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlendiğini, ülkemizde de Sağlık Bakanlığının buna göre hareket ettiğini söyledi. Cengiz, grip aşısının bazı gruplar için hayati önem taşıdığını belirtirken aşının herkes için bir zorunluluk olmadığını aktardı. Cengiz, 65 yaş üstü kişilerin, kronik akciğer hastalıkları olan kişilerin, kalp ve böbrek hastalarının, sık zatürre olan kişilerin kesinlikle bu aşıyı yapmaları gerektiğini söyledi. Cengiz “Bunlar dışındaki kişilerin de aşı olmasında sakınca yok” dedi. Cengiz, natex ve yumurta alerjisi olanlara ise bu aşıyı kesinlikle önermediklerini belirtti.
Grip aşısının bazı ağır gripler için, ciddi salgın ve ciddi hastalık yapılan virüsler için hazırlanmış olduğunu belirten Dr. Rıdvan Yılmaz, “Ben grip aşısını basit bir grip için değil, risk  grupları, 65 yaş üstü kişiler, diyabet hastaları, böbrek hastaları ya da dezavantajlı gruplar dediğimiz; cezaevinde ya da bakımevinde kalanlar gibi sık gribe yakalananlar dışında önermiyorum” dedi.  
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna göre 2015’te 2 milyon 290 bin adet grip aşısı ülke genelinde kullanıldı. 2016 yılı için ise şu ana kadar 2 milyon 750 bin grip aşısının ithal edildiği belirtilirken ihtiyaç halinde bu sayının artırılabileceği ifade ediliyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP-DBP’ye yönelik operasyonlar İstanbul’da protesto edildi

SONRAKİ HABER

Mersinliler nükleere karşı sonuna kadar mücadele edecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...