13 Ekim 2016 02:19

HDP-DBP’ye yönelik operasyonlar İstanbul’da protesto edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik operasyonlar, İstanbul Galatasaray Meydanında protesto edildi.

Paylaş

Diyarbakır ve Van başta olmak üzere HDP ve DBP’nin üye ve yöneticilerine dönük operasyonlar ve gözaltıları protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanında basın açıklaması yapıldı. HDP, HDK ve DBP İstanbul İl Örgütlerinin çağrısı olduğu ve polis ablukası altında gerçekleşen eylemde, "Partilerimize yapılan siyasi operasyonlar mücadelemizi engelleyemez" pankartı açıldı. Kitle sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Gözaltılar tutuklamalar bizi yıldıramaz"  sloaganları attı.
Tutuklama ve gözaltıların kabul edilemeyeceğini söyleyen Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, "Halkın iradesi teslim alınmaya çalışılıyor. Bu açık bir faşizmdir.  Kürt halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Yapılan bu hukuksuzluğu kınıyoruz" dedi.
DBP MYK Üyesi Nurullah Bingül, "Türkiye'de ve Kürdistan’da AKP iktidarı yaptıkları hukuksuzlukları hukuka dönüştürmeye çalışıyor. AKP iltidarı yol yakınken bu yanlıştan dönmeli. Kürtlerle, Alevilerle  diyolağa geçmeli. Çözüm sürecine geri dönülmelidir" diye konuştu.

Siyasilere ve belediye yöneticilerine yapılan baskıları  kınayarak sözlerine başlayan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, 181 arkadaşlarının  gözlatına  alındığını,  parti binalarına hukuksuz şekilde baskın yapıldığını dile getirdi. AKP ve Sarayın fırsatçılık yaparak savaş politikalarına devam ettiğini dile getiren Erbaş, "Kürt halkının özgürlük sevdası engellenemeyecek. Bu hukuksuzluga son verilmeli" dedi. 

Ortak açıklamayı ise HDP Esenyurt İlçe Başkanı Arzu Moco okudu. Moco,"HDP ve DBP il ve ilçe eş başkanları olmak üzere her iki partimizde çalışan 100'ü aşkı  arkadaşımız şu anda gözaltında bulunmaktadır"dedi.

15 Temmuzdan sonra hem içerde hem de Rojava ve Kürtlerin olduğu her alanda Kürt karşıtı savaş ve yok etme politikalarının Türkiye’de çok ciddi tehlikelere yol açacağını söyleyen Moco, "Başta Kürt sorunu olmak üzere yaşanan tüm sorunlara siyasi çözüm üretemeyen tekçi, ırkçı, faşist AKP-Saray iktidarı tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de çareyi katliamlar, baskılar ve siyasi soykırım operasyonlarına, bizleri cezaevlerine doldurmaya devam etmektedir. 2009 ve 2011 yıllarında da aynı yöntemle binlerce arkadaşımızın tutuklanmasına karar verenler bugün yine anlayışlarını sürdürmeye devam ediyorlar" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Türkiye’nin ihtiyacı başkanlık değil, demokrasi'

SONRAKİ HABER

Metrobüste yer tartışması yaşadıkları kişiyi bıçaklayıp kaçtılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa