12 Ekim 2016 16:04

‘TV10 Aleviler arasında köprü görevi gördü’

Kapatılan kanallar arasında yer alan TV10, Türkiye ve Avrupa'da yaşayan Alevilerin sorunlarını dile getiriyordu.

Paylaş

“Hakkın ve hakikatin sesi” şiarıyla 2011 yılında yayın hayatına başlayan TV10, kanun hükmünde kararname (KHK) ile 5 Ekim’de kapatılan 12 televizyondan biri. Türkiye ve Avrupa’da yaşayan Alevilerin sorunlarını dile getiren ve onların sesi olarak yayın hayatı sürdüren televizyonun teknik araç ve gereçleri dağıtılan lokma ile alındı. Kısa bir sürede büyük beğeni toplayan kanal şehir şehir, köy köy hakkın ve hakikatin sesini ulaştırmada köprü görevi gördü.

Adını cemevlerinde alan TV10, Beylikdüzü’de 75 metrekarelik bir dairede 4 kişilik bir ekiple kuruldu. Alevilikte 10’uncu günün kutsal sayılmasından dolayı bu ismi alan televizyon, Alevilerin yaşam biçimi, kültür ve inancını, sazını, sözünü, deyişini, fıkralarını ve tarihi geçmişini izleyiciye aktardı. “Yol bir sürek bin bir” inancıyla yola çıkan kanal, Zaza ve Kurmancî dilini kullanan Kürt Alevileri ile Türkmen, Tahtacı Alevileri birbirine yakınlaştırdı.

TV kuruluşunda yer alan Hüseyin Kelleci, hangi koşullarda olursa olsun Alevilikte kinin yeri olmadığını, yıllardır zulme ve katliamlara maruz kalmalarına rağmen, sevgiden, barıştan, hoşgörüden ve direnmekten hiçbir zaman ödün verilmediğini belirtti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

BES: İşten atma ve açığa almalar son bulsun

SONRAKİ HABER

ODTÜ’de alternatif akademik açılışa soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa