12 Ekim 2016 14:32

AKP Antep eski il başkanına kıyak mı?

AKP’li Antep Büyükşehir Belediyesinin GASKİ için kiraladığı binanın AKP’nin eski il başkanlarından Ökkeş Eruslu'ya ait olduğu ortaya çıktı.

Paylaş

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz aylarda GASKİ için kiraladığı binanın AKP’nin eski il başkanlarından olan Ökkeş Eruslu’ya ait olduğu ve kira bedeli olarak da Eruslu’ya yıllık 445 bin lira ödeneceği ortaya çıktı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, İncilipınar Mahallesi’nde kiraladığı yeni hizmet binasının kira bedeli ve kime ait olduğu tartışma konusu oldu. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) için kiralandığı belirtilen yeni hizmet binasına dair soruları Şahinbey Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan sordu. Kalkan’ın verdiği soru önergesinde binanın aylık kira bedeli dışında, kimden kiralandığı sorusu da yer aldı. Ayrıca kaç yıllığına ve kira artış oranları da sorulan sorular arasındaydı. Buna karşılık GASKİ Müdürlüğünden Kalkan’a verilen cevapta yalnızca “21 Şubat 2016’da Nermin Eruslu ve Ökkeş Eruslu ile yapılan sözleşmede net kira bedelinin aylık 37 bin lira” olduğu ve artışın da “Resmi gazetede yayımlanmış ilgili hükümler gereğince” olacağı bilgisine yer verildi. Kalkan’ın “Kaç yıllığına kiralandığı” yönündeki sorusu yanıtsız kaldı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kalkan, bu durumun “etik olmadığını” ve “bu yüzden tartışmaya açık olduğunu” belirterek itirazını anlattı: “Binanın kiralandığına dair haberleri gördükten sonra, şeffaf belediyecilik adına bu soruları sorma gereği duydum. Kaç liraya, kaç yıllığına ve kimden kiralandığı bilgisi kendileri tarafından paylaşılmamıştı çünkü. Sorularıma karşılık binanın kira bedeli ve kimden kiralandığı açıklandı. Bu duruma ilk itirazım, bu kadar paraya bina kiralanması. Çünkü Büyükşehir Belediyesi istese, kendisine ait yerlere bu binayı yapabilir. Bunun yerine, üstelik de AKP eski il başkanlarından bir kişiye, yıllık 445 bin lirayı bulan kiralar ödenmesini doğru bulmuyorum.”

Kamuya ait kiralamalar ve satın almalara dair ‘Birilerine kıyak mı yapılıyor’ gibi soruların akıllara gelmesinin doğal olduğunu söyleyen Kalkan, “Sonuçta bu para belediye kasasından ödenecek. Zaten bu nedenle sorma hakkımız var” dedi. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İş makinesinin altında kalan 2 yaşındaki çocuk öldü

SONRAKİ HABER

2004’te 23 çeyrek altın alınan memur maaşı şimdi 9 çeyrek ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa