12 Ekim 2016 08:30

Tes-İş'te milyonlarca liralık yolsuzluk iddiaları

Türk-İş ve Tes-İş eski Başkanı Mustafa Kumlu ve Tes-İş sendika yönetimi hakkında sendikayı milyonlarca liralık zarar uğratmaktan şikayette bulunuldu.

Paylaş

Türk-İş ve Tes-İş'in eski Başkanı Mustafa Kumlu ve Tes-İş sendika yönetimi hakkında sendikayı milyonlarca liralık zarar uğrattıkları gerekçesiyle şikayette bulunuldu.

Sabah'ın haberine göre Mustafa Kumlu'nun başkanlığını yaptığı dönemden başlayan ve yeni başkan Mustafa Şahin'e kadar uzanan süreçte sendikaya maddi gelir sağlaması adına ihaleyle yaptırılan Didim Eğitim ve Sosyal tesisleri üzerinden 55 milyon liralık vurgun yapıldığı iddia edildi.

Şikâyet dilekçesinde ayrıca Kumlu ve yönetim kurulu üyelerinin kuruma ait Ankara Enerji Oteli ve Mersin Erdemli Oteli'nin alımlarında fahiş bedeller ödenerek ve gereksiz olduğu halde iki kez tadilat yapılarak sendikada 13 milyon TL'lik yolsuzluk yapıldığı söylendi. Kumlu ile başlayan ve Şahin ile devam eden süreçte sendikanın parasıyla alınan Akay Hastanesi'nde sendika yönetimi tarafından yapılan usulsüzler sonucunda kurum 40 milyon TL zarara uğratıldı.

Tes-İş Sendikası Denetim Kurulu'nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda sunduğu şikayet dilekçesiyle ortaya çıkan skandaldaki iddialar şöyle:

Tes-İş Sendikası, Didim Eğitim ve Sosyal Tesisleri inşaatı ile ilgili olarak açılan ihalelerde büyük usulsüzlükler ve yolsuzluklar yapıldı. Dönemin Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve sendika yönetiminin OFTAŞ inşaat firmasına verdiği tesis ihalesinde usulsüzlüklere göz yumdu. Kumlu ve sendika yönetimi, Didim Eğitim ve Sosyal Tesisleri inşaatı ihalesinde GAMA A.Ş.'nin hazırladığı teklifi gizli tutması gerekirken, açığa çıkardı. OFTAŞ'ın teklifi de buna uyarlandı.
Şartname maddelerinde "Avans verilmeyecektir" hükmüne rağmen firmaya 4 milyon lira finans desteği veridi.
Ek protokollerle değişiklik yapılarak tüm ödemeler 2004-2005 yıllarına alınarak OFTAŞ'a yüzde 100 finans desteği sağlandı. Bununla birlikte yaklaşık 19 milyon liraya ihale edilen tesiste sözleşmenin maddelerine aykırı davranılarak ihale bedeli 31 milyon TL'ye ulaştı ve sendika zarara uğradı.
İddialara göre, OFTAŞ firması tarafından Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve sendika yönetimine ve Didim'den sorumlu mimar Ahmet Kaya'ya Kuşadası'nda villa verdi.
OFTAŞ inşaat firmasına aynı tesise ait 19 milyon lira değerinde ikinci bir ihale verildi. Didim tesislerinde bu iki ihalenin toplam ödemesi yaklaşık 75 milyon TL'ye ulaştı. Halbuki tesisin maliyeti 24 milyon lira olduğu raporlarda belirtildi.

Sendikanın parasıyla alınan Akay Hastanesi'nin alımından satımına kadar sendika yönetimi tarafından yapılan usulsüzler sonucunda kurum yaklaşık 40 milyon TL zarara uğratıldı. Denetim kurulu 2008'de yaptığı olağan denetimde Sendika Genel Merkez Yönetimi'nin kurula evrak vermemesine ve gizlemesine rağmen karar defteri ve banka ödemelerinden hastanenin 92.3 milyon TL'ye alındığını tespit etti. Antalya Şube Başkanı olan Denetim Kurulu üyesi Hacı Mevlüt Ünal, Akay Hastanesi Genel Müdürü Ali Şahan'a ait 2.5 milyon TL karşılıksız fatura ve 15 milyon TL'lik açığı kapatmak amacıyla sendikadan peyderpey 25 milyon TL transfer yapıldığı belirti.

Mustafa Kumlu ve yönetim kurulu üyelerinin enerji otelleri olarak bilinen Ankara Enerji Oteli ve Mersin Erdemli'yi, olduğundan fahiş fiyatlara satın aldığı iddia edildi. Otellerde iki kez gereksiz yere tadilat yapılarak, sendikanın yolsuzluk yaptığı belirtildi.

*Mersin Erdemli Enerji Oteli, 2003'te değeri 1 milyon TL bile etmezken, yaklaşık 3 milyon TL'ye alındı.

*Ankara Enerji Oteli'nin de alımında çok yüksek bedeller ödendi. Otel 4.5 milyon liraya satın alındı. Daha sonra tadilat yapıldı, maliyet 7 milyon liraya çıktı.

*Otellerin başına Genel Başkan Mustafa Kumlu'nun damadı Serkan Çiçek müdür olarak atandı.

*Ankara Oteli aylık 11 bin TL karşılığında çok düşük fiyata kiraya verilmesine rağmen alınan birçok kalem sendika tarafından karşılandı.

*Gelir getirmesi amacıyla kiraya verilen oteller usulsüz yapılan harcamalarla gelirden çok gidere neden oldu.

*Otellerde tadilat çalışmaları için GÖKKOR firmasıyla anlaşıldı. Tadilat çalışmalarının ardından Mersin Erdemli Oteli, GÖKKOR firmasına kiraya verildi. İki yaz döneminden sonra anlaşma iptal edilerek firmadan otel geri alındı. Daha sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı otel tekrardan tadilata alındı ve sendikanın gelirinden yaklaşık 9 milyon TL daha harcandı. Böylelikle otelin maliyeti 11.5 milyon TL'ye çıktı.

*Otel tadilatlarında da iddialara göre yolsuzluk yapıldı. Yapılan iki tadilattan sonra malzemeler ihalesiz olarak elden çıkarıldı. Sendikanın hiçbir geliri olmadı. Yapılan tüm yolsuzluklar ve boş yere yapılan tadilat çalışmalarından sonra Tes-İş sendikası toplamda 13 milyon TL zarara uğratıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kemal Unakıtan hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Saray'ın dev harcamaları Sayıştay raporunda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...