12 Ekim 2016 11:38

ABD: Irak'ın komşuları Irak'ın egemenliğine saygı göstermeli

Erdoğan'ın Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye 'Biz Musul'da bildiğimizi okuruz' demesinin ardından tartışmaya ABD de katıldı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye "Biz Musul'da bildiğimizi okuruz" demesinin ardından tartışmaya ABD de katıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Irak'ın tüm komşuları Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak'ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değiller" diye konuştu.

John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Musul'un geri almasında Türkiye'nin askeri operasyonlarda yer alacağı ve Erdoğan'ın Irak Başbakanı İbadi'ye karşı söylediği sözleri hatırlatması üzerine Kirby, "Uzun süredir söylemekteyiz, burada geçen Cuma günü Brett McGurk'un de söylediklerini duydunuz. Irak'ın tüm komşuları Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak'ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değiller ve Başika'daki durum Irak ve Türkiye hükümetlerinin çözmesi gereken bir sorun" diye konuştu.

'ORTAK DÜŞMANIMIZ OLAN IŞİD'E ODAKLANMALIYIZ'

ABD'nin Türkiye ile Irak arasındaki diyalogu desteklediğini vurgulayan ve sorunun hızlıca çözülmesini sağlayacağını belirten Kirby, "Bütün yönetimleri kendi ortak düşmanlarına, bizim ortak düşmanımıza, IŞİD'e odaklanmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki, günlerde ve haftalarda tüm tarafların IŞİD'e karşı mücadele için atacakları adımları koordine etmeleri gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak Başbakanı İbadi'nin Başika'da Türkiye'nin üs kurmasını istediğini kanıtlayacak şekilde elinde video kayıtlarının bulunduğu sözlerinin hatırlatılması üzerine Kirby, "Bu değerlendirmeleri, videoyu görmedim. Başbakan İbadi, kamuoyu önünde davet edilmediklerini açıkça söyledi. Biz, onların koalisyonun bir parçası olarak orada olduklarını düşünmüyoruz ve Türkiye ile Irak'ın diyalog yoluyla bu konuda çalışmalarını istiyoruz" diye yanıtladı.

MUSUL OPERASYONUNDAKİ KARAR IRAK'IN

Kirby, Musul operasyonunun ne zaman başlayacağına ilişkin bir soru ile ilgili olarak da, bu kararı Irak yönetiminin vereceğini söyledi. Kirby, "Musul'u geri alma kampanyası bir Irak kampanyasıdır. ABD güçleri, geçmişte de olduğu gibi Irak Güvenlik Güçleri tarafından yapılacak bu kampanyaya destek verecektir. Kendileri hazır olduklarında karar vereceklerdir" dedi. Kirby, Irak Güvenlik Güçlerinin, İbadi'ye verecekleri raporlara göre kararın alınacağını belirtti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

MNG Kargo işçileri geçimini ek işle sağlıyor

SONRAKİ HABER

İran, İngiltere'ye ait petrol tankerini yakında serbest bırakacağını duyurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa