12 Ekim 2016 04:40

Ev işi yapan kız çocukları yüzde 40 fazla çalışıyor

UNICEF 11 Ekim Uluslararası Kız Çocuklar Günü dolayısıyla bir rapor hazırladı.

Paylaş

UNICEF tarafından 11 Ekim Uluslararası Kız Çocuklar Günü dolayısıyla yayımlanan bir rapora göre 5 ila 14 yaş arası kız çocukları ücretsiz gündelik ev işleri, su taşımak ve yakacak toplamak için kendi yaşlarındaki erkek çocuklara nazaran yüzde 40 ya da başka bir deyişle 160 milyon saat daha fazla zaman harcıyor.

“Kız Çocuklara İlişkin Verilerin Gücünden Yararlanmak: Eldeki Verilerden Hareketle 2030’a Bakmak” başlıklı rapora göre ev işlerinin orantısız yükü kız çocuklarının omuzlarına erken yaşlarda biniyor. 5 ile 9 yaş arasındaki kız çocuklar ev işlerine kendi yaşıtları erkek çocuklara göre yüzde 30, yani günde 40 milyon saat daha fazla zaman harcıyor. Kız çocukların yaşı ilerledikçe iş yükü de artıyor. Örneğin 10-14 yaşlarındaki kız çocuklar ev işleri için erkeklere göre yüzde 50 ya da günde 120 milyon saat daha fazla zaman harcıyor.

ÇOCUKLUKLARINI YAŞAYAMIYORLAR

UNICEF’in Toplumsal Cinsiyet Baş Danışmanı Anju Malhotra konuya ilişkin şunları söyledi: “Ücretsiz ev işlerinin aşırı yükü erken çocukluk döneminde başlıyor ve kız çocuklar ergenliğe doğru ilerlerken ağırlaşıyor. Sonuçta bu çocuklar öğrenme, büyüme ve çocukluklarını yaşama açısından önemli fırsatlardan yoksun kalıyor. İş yükünün çocuklar arasındaki bu eşitsiz dağılımı aynı zamanda toplumsal cinsiyet kalıplarını da kalıcılaştırarak kadınlara ve kız çocuklarına kuşaklar boyu süren ağır yükler getiriyor.”
Rapor, kız çocukların yaptıkları işlerin daha az göründüğünü ve bu işlere çoğu durumda daha az değer verildiğini de vurguluyor. Diğer çocuklarınki de dahil olmak üzere, aile üyelerinin bakımı gibi yetişkin sorumlulukları sıklıkla kız çocuklara dayatılıyor. Gündelik ev işleri ile harcanan zaman kız çocukların oyun oynama, arkadaşlarıyla sosyalleşme, ders çalışma ve çocukluklarını yaşama zamanlarından çalıyor. Kimi ülkelerde yakacak toplama ve su taşıma gibi işlerin de kız çocuklara yaptırılması, bu çocukların cinsel şiddete maruz kalma riskini artırıyor.

BURKİNA FASO, YEMEN VE SOMALİ

Raporda ayrıca şu bulgular yer alıyor:
* Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 10-14 yaşlarındaki kız çocuklar, ev işleri için erkek çocukların hemen hemen iki katı zaman harcıyor.
* 10-14 yaşlarındaki kız çocukların ev işlerinde erkeklere kıyasla en ağır yükü taşıdıkları ülkeler Burkina Faso, Yemen ve Somali.
* Toplamda ev işlerine en fazla zaman harcayanlar ise haftada 26 saatle Somali’de yaşayan 10-14 yaşlarındaki kız çocukları.
Rapor; yoksulluğa son verilmesi, gezegenin korunması ve herkese refah sağlanmasında küresel yol haritası olan sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SKH) çerçevesinde kız çocuklarla ilgili 44 göstergeden üçte ikisine ilişkin verilerin sınırlı ya da yetersiz kaldığını belirtiyor. Rapor, gündelik ev işlerinin yanı sıra SKH’de yer alan kız çocuklarla ilgili konulara ilişkin veriler de sunuyor. Bu veriler arasında şiddet, çocuk evlilikleri, kadın sünneti ve eğitim konuları da yer alıyor.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Donbass'ta yüksek gerilim düşmüyor

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de yurt sorunu: İtibardan tasarruf edip gençlere imkan sağlayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa