18 Mayıs 2012 17:28

En büyük afet Meclisten çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”a İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen meslek örgütleri ve mahalle dernekleri tepki gösterdi.DEPREMLE KORKUTULUYORŞehir Plancıları Odası İstanbul Şub

En büyük afet Meclisten çıktı

Paylaş
Ruken Tuncel / Görkem Kınacı

DEPREMLE KORKUTULUYOR

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Akgün, eylemde yaptığı konuşmada yasanın çarpık kentleşmenin engellenmesine yönelik olmadığını söyledi. Yasanın antidemokratik olduğunu ifade eden Akgün konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de özellikle büyük kentlerin gündeminde olan ‘kentsel dönüşüm’, ‘Afet ve deprem riski’ adı altında meşrulaştırılarak, Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı bir yasa ile uygulmaya konuluyor. Bu kadar hayati bir konuda, toplumun ilgili kesimlerinin görüşü ve onayı dahi alınmadan Meclisten geçirilen bu yasayla ilgili meşruiyet, görsel medya ve radyolarda, ‘depreme karşı seferberlik’ şeklinde yaygınlaştırılıyor. İnsanlar bu süreçte deprem gerçeği ile korkutuluyor.”

‘SÜRGÜN EDİLECEĞİZ’

Sulukule, Ayazma, Tarlabaşı, Dikmen’de ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yapılan yurttaşları mağdur ettiğine dikkat çeken Akgün, “Birçok yerde, evlerinden zorla tahliye edilen insanlar, işlerini kaybetmiş, borçlandırılmış, sosyal, ekonomik ve  kültürel hak ihlallerine maruz kalmıştır” diye konuştu. “Boşaltılan tüm bu yerlerin rantı, lüks konut ve alışveriş merkezleri yapılarak, inşaat şirketleri yerel ve merkezi idareler tarafından paylaşılmıştır” diyen Akgün şunları ifade etti: “Diğer taraftan yıllardır deprem adı altında toplanan vergilerin duble yollara harcandığı görülmüştür. Bu yasa toplumun belli bir kesimini zengin ederken büyük bir çoğunluğunu yoksullaştıracak ve halkı kent dışına doğru sürgün edecektir.”

EVLERİMİZİ SATMAYACAĞIZ

Akgün sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler evimizi mahallelerimizi, ormanlarımızı suyumuzu kısacası yaşam alanlarımızı rayiç bedeller üzerinden satışa sunmayacağız. Gerek anayasa gerekse imzacısı olduğumuz Uluslar arası sözleşmeler ile garanti altına alınmış olan haklarımızın takipçisi olacağız.Tüm bu risklerin, mevcut imar ve yapılaşma düzeninin yaratıcısı olan siyasi idarenin işlediği suçun vebalini çekmeyeceğiz.”
(İstanbul/EVRENSEL)


POLİSLİ JANDARMALI KENTSEL DÖNÜŞÜM

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un yasalaşmasıyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehirçilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün rotası hakkında bilgi verdi. Binalar yıkılacağı zaman halkın karşı çıkabileceğini kaydeden Bayraktar, “Yasal dayanağımız sağlam. Vatandaş için bunu göze alıyoruz. Bu kez yetkiyi valiliklere verdik. Bu, önemli. Yıkımda belediyeler yetkili olunca zorluk çıkıyor. Hem siyasi bakabiliyorlar hem de polis-jandarma valiye bağlı olunca daha etkili olacak.” diye konuştu.
Bakan Bayraktar’ın açıklamasına göre kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta 6 milyon konut var: “Önce ev sahibine ‘Sen yık’ denecek. Yıkmazsa da kaçış yok.”
Proje öncelikle İstanbul ve İzmir’den başlayacak. Bayraktar, “Kaybedecek hiç vaktimiz yok. İki büyük ilimiz, deprem  riski altında. İstanbul malum. Hangi belediye ‘hazırız’ derse hemen işe koyulacağız.” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Bu da ‘işçilerle niye yürüdün’ fezlekesi

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa