12 Ekim 2016 01:34

Ne işe ne eve kız çocukları eğitime!

2012'den beri 'Dünya Kız Çocukları Günü' olarak kutlanan 11 Ekim Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde bayram havasında kutlanamıyor.

Paylaş

Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edildi. 2012 yılından bu yana “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanan 11 Ekim Türkiye’de de dünyanın pek çok ülkesinde de bayram havasında kutlanamıyor. Veriler kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın giderek arttığını gözler önüne seriyor. Eğitim Sen, kız çocuklarının okullaşma oranının yetersizliğine, çocuk yaşta evliliklerin giderek arttığına dikkat çekerken Uçan Süpürge de kız çocuklarına yönelik ayrımcı ve eşitsizlik yaratan politikalara vurgu yaptı.

Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından 11 Ekim dolayısıyla yapılan açıklamada “Kız öğrencilerin eğitime erişimde yaşadığı sorunlar toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken, bu eşitsizliği önlemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı çocuk istismarını meşrulaştıran, cinsiyet ayrımcılığını derinleştiren, karma eğitimi ortadan kaldıran uygulamalarına ve müfredatta kadını aşağılayan pratiğine bu yıl da devam etti” denildi. Eğitim Sen tarafından yapılan açıklama özetle şöyle;

OKULLAŞMA ORANLARI

Kız çocuklarının eğitimleri çocuk yaşta evlilikler nedeniyle yarıda kesilirken, Türkiye’de kadınların yüzde 8.06’sı yani 2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir. Kız çocuklarının ilkokulda okullaşma oranı 2015’de yüzde 96.6 oranını yakalarken, erkek çocukları yüzde 96’da kaldı. Kız çocukları için ortaokulda bu oran, yüzde 94.5 iken bu yıl yüzde 94.4 oldu. 2014 yılından itibaren Türkiye’deki 18-24 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 35’i, kadınların yüzde 41’i ortaöğretimi tamamlamadan eğitimden ayrıldı.

HER 3 EVLİLİKTEN BİRİ ERKEN YAŞTA EVLİLİK

Çocuk yaşta evlendirme Afrika’da yaygın olmasına rağmen Avrupa’da da sıklıkla görülüyor. Türkiye’deki her üç evlilikten biri çocuk yaşta evliliktir. Avrupa’da çocuk yaşta evlilikler sıralamasında Türkiye en ön sıralarda yer alıyor. UNICEF’in 2014 verilerine göre dünyada 700 milyondan fazla kız çocuğu 18 yaşından önce evlendi. Bu sayının da 3’te 1’ini, yani yaklaşık olarak 250 milyonunu, 15 yaşından önce evlenmiş olan kız çocukları oluşturuyor. 2015 yılı verilerine göre; 15 yaşında evlendirilen kız çocuklarının oranı yüzde 3, 18 yaşında evlenen kız çocuklarının oranı da yüzde 14. 15-19 yaş arasındaki kız çocuklarında hamile kalmaya veya doğuma bağlı ölümler çok sık ortaya çıkmakta olup, UNICEF raporlarına göre, her yıl 70 bin kız çocuğu hamile kalmaya veya doğuma bağlı olarak hayatını kaybediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 16-17 yaş gurubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı yüzde 5.2. Devletin resmi rakamlarına göre, 2015’te 16-17 yaş grubunda resmi çocuk gelin sayısı 31 bin 337 olarak açıklandı. Ancak bu rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

ÇOCUK İŞÇİLİK

İSİG 2016 raporuna göre, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocukların yüzde 16’sı kız çocuğu. Bu oran genel olarak iş cinayetlerinde tespit edilen kadın işçi ölümünün iki katıdır. Hane halkı iş gücü istatistiklerine göre; 15-17 yaş grubundaki çocukların 2015 yılında iş gücüne katılım oranı yüzde 21, istihdam oranı yüzde 18.1 ve işsizlik oranı yüzde 13.9. Kız çocuklarında bu oran yüzde 12.1’den yüzde 13’e yükseldi.

Eğitim Sen yukarıdaki verilere yer verdiği açıklamasında, AKP hükümetinin çocukların ve kız çocuklarının korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini vurgulayarak “Tam tersine hükümet muhafazakar politikalarla kız çocuklarını eve kapatma, anne ve eş rolüyle sınırlama gibi bir yaklaşım içerisindedir” dedi.

MÜCADELE GÜNÜ

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü kapsamında etkinlikler düzenliyor. Uçan Süpürge, kız çocukları için bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olarak benimsenmesinin altını çiziyor. Uçan Süpürge 11 Ekim mesajında şunları ifade etti: “Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası bekliyoruz. Kız çocuklarının  ihtiyaçları ve beklentilerini fark ederek önleyici ve destekleyici hizmetler geliştirilsin istiyoruz. Kızlara alan açalım.” Uçan Süpürge’den Atlas Arslan, gazetemize yaptığı değerlendirmede 11 Ekim 2012 tarihinde ilk olarak Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında çocuk evliliklerini gündeme getirdiklerini hatırlatarak 2016 yılında hâlâ bu sorunun çözülemediğine dikkat çekti. ‘Haydi Kızlar Okula’, ‘Kardelen’ gibi kampanyalarla bu sorunun çözülemediğini belirten Arslan, bunun için bütünlüklü ve planlı bir programın uygulanması gerektiğini belirtti. Arslan, araştırma için gittikleri pek çok ilde “Bizde çocuk evliliği yok” söylemi ile karşılaştıklarını söyleyerek “Toplum kendi sorunlarını görmüyor asıl mesela farkındalık yaratmak” dedi.
Arslan, kız çocuklarının gerçek sorunlarına yönelerek beslenme, barınma, sağlık, eğitim sorunlarının hızla çözüme kavuşturulmasının yanında Türkiye gibi ülkelerde toplumsal cinsiyet rolleri ile değil, çocuk hakları bağlamında incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Irak Başbakanı, Erdoğan'a Twitter'dan cevap verdi

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: Konut fiyat endeksi temmuzda reel olarak yıllık yüzde 11.24 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa