11 Ekim 2016 21:10

Gönüllüler şah kartalları için koşacak

Doğa Derneği ve Adım Adım Gönüllüleri 13 Kasım’da yapılacak olan 38. İstanbul Maratonu’nda nesli tehlikede olan şah kartalları için koşacak.

Paylaş

Doğa Derneği ve Adım Adım Gönüllüleri 13  Kasım’da yapılacak olan 38. İstanbul Maratonu’nda nesli tehlikede olan şah kartalları için koşacak.

Şah kartal yavrularının korunması için Maratona katılacak gönüllü koşucular kartallar için bağış toplayacak. Toplanan bağışlarla kartallar için yapay yuvalar yapılacak, kartallarla aynı coğrafyayı paylaşan çiftçilerle koruma çalışmaları yürütülecek.
Her yıl Anadolu ve Trakya’da en az 100 noktada şah kartal yavruları doğuyor fakat sayıları azalıyor. Doğa Derneği’nin çalışmalarına göre şah kartalların azalmasına neden olan sorunların başında yaşam alanlarının yok olması, erginlerin izole edilmemiş elektrik hatları yüzünden çarpılarak ölmeleri, yuva yapacak ağaç bulma sıkıntısı, yuvaların fırtınada yıkılması ve rüzgar türbinleri yer alıyor. Az sayıda kalan yuva ağaçlarının ve yuvaların korunması, alınması gereken ilk önlemler arasında. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erişte kurutma zamanı

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...