11 Ekim 2016 22:36

İtalya Olimpiyat Komitesi, Roma'nın adaylığını durdurdu

İtalya Olimpiyat Komitesi, Roma'nın 2024 Yaz Olimpiyatlarına adaylık başvurusunu durdurdu.

Paylaş

İtalya Olimpiyat Komitesi, Roma'nın 2024 Yaz Olimpiyatlarına adaylık başvurusunu durdurdu.

BBC'nin haberine göre karar bugün Roma'da bir basın toplantısı düzenleyen İtalya Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago tarafından açıklandı.

Giovanni Malago, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) bir mektup yazarak adaylık başvurusunu durdurduğunu söyledi.

Malago, Roma Belediyesi'ne yönelik eleştirilerini sürdürerek, "ideolojik ve demagojik" sebeplerle takınılan tavrın kente zarar verdiğini iddia etti.

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden gelecek parayı, 177 bin yeni istihdamı ve 2017-2023 arasında yüzde 2,4'lük bir zenginlik artışını reddetmek sorumsuzluktur" diyen Malago, "Uluslararası alanda ne kadar rezil olduğumuzun farkında mısınız?" dedi.

Haziran ayında yapılan yerel ve bölgesel seçimlerde 5 Yıldız Hareketi'nden Roma Belediye Başkanı seçilen Virginia Raggi geçen ay yaptığı açıklamada Olimpiyat adaylığına destek vermediğini söylemişti.

Virginia Raggi yaptığı açıklamada, Olimpiyatların Roma'yı "borç ve çimentoya" boğacağını belirterek, "Olimpiyatlara evet demek sorumsuzluk olur" demişti.

OLİMPİYATA RAĞBET DÜŞÜK

Almanya'nın Hamburg kenti de 2024 Olimpiyat adaylığından referandumda çıkan olumsuz sonucun ardından çekilmişti. ABD'nin Boston kentinde ise halk tepkisi adaylıktan vazgeçilmesine neden olmuştu.

2022 Kış Olimpiyatları’nın aday kentlerinden Münih, Stockholm, Krakow ve Graubünden de referandumla adaylıktan çekilmişti. 2022'nin bir diğer adayı Oslo ise kamuoyundaki yetersiz destek sebebiyle adaylığı bırakmıştı. (DIŞ HABERLER)

NEDEN KİMSE OLİMPİYAT DÜZENLEMEK İSTEMİYOR?

ÖNCEKİ HABER

Usta Yönetmen Halit Refiğ mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa