11 Ekim 2016 18:12

KESK, kıyıma karşı Ankara’ya yürüyor

KESK üyeleri kamuda on binlerce emekçinin açığa alınması ve ihraç edilmesine karşı Ankara’ya yürüyüş başlatıyor.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

KESK üyeleri kamuda on binlerce emekçinin açığa alınması ve ihraç edilmesine karşı Ankara’ya yürüyüş başlatıyor. İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’dan yarın yola çıkacak kamu emekçileri 15 Ekim'de Ankara'da miting düzenleyecek.

KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, “Asıl mesele sadece kamu emekçilerinin göreve dönmesi değil, iş güvencesinin kaldırılmasıyla kamuda işsizlik tehlikesinin ortaya çıkması.15 Ekim'de yapacağımız mitinge sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçisi arkadaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

KESK'in, OHAL Kararnameleriyle (KHK) kamuda ihraç ve açığa almalara karşı 29 Eylül'de başlattığı eylem programı 15 Ekim'de Ankara'da yapılacak mitingle sona erecek. KESK'e bağlı sendikalar yarın İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'dan yola çıkarak 3 gün boyunca güzergahlarında bulunan illerde basın açıklamaları yapacak ve Ankara'da buluşacaklar. 15 Ekim Cumartesi günü Ankara'da yapılacak mitingle OHAL sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle haksız yere açığa alınan ve ihraç edilen on binlerce kamu emekçisinin görevlerine iadesi istenecek. 15 Ekim'de Kurtuluş Parkı'nda toplanılarak Kolej Meydanı'na yürünecek.

3 KOLDAN BAŞKENTE GİDİLECEK

Kamu emekçilerinin Ankara'ya yapacağı yürüyüşe ilişkin Evrensel'e değerlendirmelerde bulunan KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, OHAL'in kaldırılması için mücadele edeceklerini söyledi. KHK'lerle açığa alınan ve ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesini, iş güvencesini ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerden geri dönülmesini istediklerini belirten Toprak, “İşimize ve geleceğimize sahip çıkmak için İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'dan yola çıkarak Ankara'da olacağız. Yürüyüş kollarımız 3 gün boyunca güzergahlarındaki bazı illerde de basın açıklamaları yapacaklar” dedi.

İŞ GÜVENCEMİZİ İSTİYORUZ

Öte yandan mitingin en önemli yanının diğer konfederasyon üyesi ve sendikasız kamu emekçilerinin de katılım isteği olduğunu ifade eden Toprak, yalnızca görevden uzaklaştırılan kamu emekçilerinin geri dönmesi değil, kamuda iş güvencesini ortadan kaldıracak düzenlemelerin de ortadan kaldırılmasının oldukça kritik olduğunu söyledi. Bakanlık tarafından iş güvencesine yönelik bazı çalışmaların yapıldığına ilişkin bilgileri olduğunu kaydeden Toprak, “Asıl mesele sadece kamu emekçilerinin göreve dönmesi değil, iş güvencesinin kaldırılmasıyla kamuda işsizlik tehlikesinin ortaya çıkması. Bu nedenle diğer konfederasyonların da 15 Temmuz darbe girişiminden önce yaptığı açıklamalara uyması, darbecilerle ve terör örgütleriyle mücadele bahanesiyle hükümetin iş güvencemizi kaldırmasına göz yummamaları gerekiyor. 15 Ekim'de yapacağımız mitinge sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçisi arkadaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Dinç: Cinayetin sorumluluğu İstanbul’da

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa