11 Ekim 2016 15:00

Attilâ İlhan, ölümünün 11. yılında Kadıköy'de anıldı

Şair ve yazar Attilâ İlhan, vefatının 11. yılında Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Vakfı iş birliğiyle düzenlenen törenle anıldı.

Paylaş

Cumhuriyet dönemi edebiyatına ve düşünce dünyasına önemli katkılarda bulunan Şair, Yazar Attilâ İlhan, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde anıldı. Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Vakfı işbirliği ile düzenlenen anma gecesi, İlhan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı sinevizyonla başladı.

“HUZURSUZ EDEN BİR ŞAİR”

Anma gecesinin ilk konuşmasını, İlhan’ın yaşamına tanıklık eden Şair Haydar Ergülen yaptı. Ergülen konuşmasına, Attilâ İlhan'ı gençliğinden bu yana severek okuduğunu söyleyerek başladı.

İlhan’ın, eserleriyle yaşamaya devam edeceğini belirten Ergülen, "Attilâ İlhan diğer iyi şairler gibi, bizi huzursuz eden bir şair. Kendisiyle, gerek okurların, gerek başka şairlerin ilişkisi hep çatışmalı olmuştur ama bu çatışmalar, şiir ve düşünce açısından pek çok yarar sağlamıştır. Onun en büyük farkı, kendisine alıştırmamasıdır. Attila İlhan'ı, babam okudu, ben de okudum, kızım da okuyor ve ondan sonra da okunacak. İlhan, kuşakları aşan bir şair olmuştur." diye konuştu.

“GAZETECİ OLMAMDA EMEĞİ BÜYÜK”

Gazeteci ve yazar Metin Celal de anma gecesinde yer alan konuşmacılar arasındaydı. Üniversiteye gittiği yıllarda usta sanatçı ile tanıştığını dile getiren Celal, “Attilâ İlhan’ın masası ve gönlü, her zaman açıktı. Aramızdan ayrılışına dek sohbetlerine iştirak etme, onunla birlikte çalışma şansı buldum. Onun çıraklığını yaptım. Çok az bilinen yönünü, dergiciliğini de orada gördüm. Bir derginin titizlik ile nasıl çıkarılacağını ondan öğrendim. Attilâ İlhan’ın, gazeteci olmamda emeği büyüktür.” dedi.

“HALK KÜLTÜRÜ İÇİNDE YETİŞTİ”

Attilâ İlhan hakkında akademik çalışmalar yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çelik ise İlhan’ın, kaynağını temelden alarak büyüyen bir değer olduğuna dikkat çekti. Bu temelin ailesi sayesinde oluştuğunun altını çizen Çelik, şöyle devam etti: “Annesi romanlar okur, babası divan şiiri yazar, amcası ise bağlama çalardı. İlhan, halk kültürü içerisinde yetişti. Kendisi de sinemaya ve bilim kurgu romanlarına meraklıydı ve böylelikle bir aydın yetişti. Ömrü boyunca araştırmayı hiç bırakmadı. Hiç 'kendi kendime yeterim' diye düşünmedi. Tarihten aldığı güçle, geleceğe dair tahminlerde bulunuyordu ve bu tahminlerinde hep başarılı oldu."

ŞİİRLERİ OKUNDU

Konuşmaların ardından Erhan Bektaş, Levent Can, Yılmaz Gruda ve Kerem Alışık, İlhan'ın unutulmaz şiirlerini piyano eşliğinde okudu. Dinletinin ardından Mazlum Çimen de İlhan’ın şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirdi.

Anma gecesi “Mahur Beste” parçasının hep bir ağızdan söylenmesi ile son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan İbadi'ye: Bildiğimizi okuyacağız, böyle bilesin!

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa