11 Ekim 2016 05:26

Midye dolmanın içinde sömürü gizli

İzmir’de merdiven altı imalathanelerde çalışan kadınlar, doldurdukları bir tencere midye karşılığında 5 lira kazanıyor.

Paylaş

İzmir’de merdiven altı midye imalathanelerinde emek sömürüsüne maruz kalan kadınlar doldurdukları bir tencere midye karşılığında 5 lira, patron ise 130 lira kazanıyor.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale semtinde, merdiven altı ruhsatsız midye imalathanelerinde düşük ücretle emek sömürüsüne maruz kalan Kürt kadınlar, çuval ya da tencere başı kazanıyor. Her gün 6 kadın sabah saat 7.00’de iş başı yaparak, sosyal güvenceden yoksun 15 saat boyunca çalışıyor. Midye dolduran kadınlar tencere başı 5 lira, midye temizliği yapanlar ise temizledikleri çuval başına 6 lira kazanıyor.

Midyeleri temizlemek için sürekli su içerisinde olan kadınlar, çalışma koşullarından dolayı her an elektrik akımına kapılma riski ile karşı karşıya. Ayrıca kadınlar, sağlıksız imalathane koşullarından dolayı da bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski de taşıyor. Buradaki sömürü mesaileri bitmeyen kadınlar, akşam eve gittiklerinde de yorgun bedenleriyle ev işlerini de yapmak zorunda kalıyor.

ÇOCUKLARINA VAKİT AYIRAMIYOR

Midye işinde çalışan Naze Ayata, günde yaklaşık 15 saat çalıştığından dolayı çocuklarına gerekli vakti ayıramadığını dile getirdi. Günde 6-7 tencere midye doldurduğunu vurgulayan Ayata, “Her midyenin içinde pirinçten hazırladığımız harcı dolduruyorum. Bir tencere midye olduktan sonra tencereyi 15 ila 35 dakika arasında kaynatıyorum. Bu işlem bittikten sonra bir tencere midye karşılığında 5 lira alıyorum. İşveren ise bir tencere midyeyi 130 lira karşılığında satıyor” dedi.

Çalışma koşullarının kötülüğü nedeniyle yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Ayata, “Sürekli su içerisinde olduğumuzdan dolayı karın ağrılarımız çok oluyor. Ağrıdan başımızı yastığa nasıl koyduğumuzu bile bilmiyoruz” dedi. 

TEMİZLEDİKLERİ ÇUVAL BAŞINA 6 TL ALIYORLAR

28 yıl önce Mardin’den savaş ve ekonomik sıkıntılardan dolayı göç etmek zorunda kalan 40 yaşındaki Selima Can, ev kirasının 225 lira olduğunu ve aldıkları ücretlerin ev kiralarına yetmediğini söyledi. Midyenin taşını ve pisliğini temizlediğinden dolayı sürekli ellerinde yaralar oluştuğunu kaydeden Can, elleri sürekli su içerisinde olduğu için yaralarının bir türlü iyileşmediğini kaydetti.

Can, kızı ile birlikte günde 10 çuval midye temizlediklerini belirterek, “Çuvalını 6 TL karşılığında temizliyoruz. İkimiz günde en fazla 60 lira kazanıyoruz. Bakmak zorunda olduğumuz 5 kişi var” diye konuştu. (İzmir/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim yaralıları: Dayanışma ve mücadele ayakta tutuyor

SONRAKİ HABER

İHD Eş Başkanı Eren Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa