11 Ekim 2016 08:57

10 maddede orta vadeli programın işçilere faturası

Hükümetin orta vadeli program (OVP) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından değerlendirildi.

Paylaş

Hükümet tarafından açıklanan ve ekonomik büyüme için ‘reformlar’ öngören orta vadeli program (OVP) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından değerlendirildi.

2016-2019 yılları kapsayan programın emekçilere ağır faturalar ödetecek politikaları 10 maddede sıralandı.

1. BÜYÜME DÜŞERKEN İŞSİZLİK SÜRÜYOR

Hükümet tarafından yüzde 3.2 olarak açıklanan 2016 yılı ekonomik büyüme tahmininin gerçekleşmesi için bir ‘mucize’ olması gerektiğini vurgulayan DİSK, işsizliğin ise 2019’a kadar yüzde 10’un üzerinde tahmin edildiğine dikkat çekti. 

2019’da yüzde 10’un altına düşeceği beklentisinin dahi gerçekçi olmadığına dikkat çekildi.  

Yeni orta vadeli programında Türkiye Varlık Fonu’nun sermaye için ‘etkin bir şekilde’ kullanılmasının yer bulmasının işçiye yeni fatura anlamı taşıdığı kaydedildi. İşsiz sayısı bu kadar yüksek öngörülürken ve işsizlik oranının düşmemesi beklenirken, İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken kaynakların Varlık Fonu’na aktarılacağı vurgulandı. 

2. GENÇLER UCUZ İŞ GÜCÜ YAPILIYOR

Yüzde 19.4’e yükselen genç işsizliğe rağmen genç nüfusun Başbakan Binali Yıldırım tarafından diğer ülkelere göre ‘üstünlük’ olarak görülmesi, önümüzdeki dönemde genç işsizliğinin ücretleri baskılamak, güvencesizliği ve esnekliği dayatmak için kullanılacağını gösterdi.

3. İŞÇİLER İÇİN ADALET YOK

“2017-2019 döneminde öncelikli düzenleme ve uygulamalar” olarak programda yer alan uygulamalar arasında ilk sırada “İş uyuşmazlıklarının arabuluculuk müessesesi ile çözülmesini sağlayacak düzenlemeler” yapılması öngörülüyor.

Söz konusu düzenleme, işçilerin haklarını mahkeme yoluyla aramasını kısıtlayacak ve adaletsizliği daha da derinleştirecek.

4. TAŞERON İŞÇİYE KADRO UNUTULDU

1 Kasım 2015 yılındaki genel seçimlerde “Taşeron işçilere kadro” vaadi OVP’de yer almadı. Yeni dönemin istihdam politikası OHAL’e göre şekillenmiş durumda ve işçilere verilen vaatler unutuldu.

5. KÖLELİK DAYATILIYOR

Programda “İş gücü piyasası aktörlerinin esnek çalışma biçimlerine uyumunu kolaylaştıracak mevzuat düzenlemelerinin, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının” yapılması, kiralık işçiliği de kapsayacak şekilde genişletilen özel istihdam bürolarının yaygınlaştırılacağı bildirildi. Uygulama, olabilecek en güvencesiz ve kuralsız çalışma şartlarını hakim hale getiriyor.

6. İŞÇİ ÖLÜMLERİNE KAYITSIZ

OVP’de ekonomiyi canlandırmak ve büyüme hedeflerine ulaşmak için ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği’ önlemlerinden ‘tasarruf’ yapıldı. Başbakan Yıldırım, az riskli iş yerlerinde 6331 sayılı Yasa’nın getirdiği yükümlülüklerin bir sene ertelenmesi kararının alındığını bildirdi. OVP, sağlıklı yaşam hakkına bile sahip çıkmadı. (Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi iş sağlığı ve güvenliği-katip ataması ve sürekli iş sağlığı güvenliği hizmet alınması zorunluluğu temmuz 2017’ye ertelendi.)

7. ÖZELLEŞTİRME YAĞMASI SÜRECEK

Kamu kaynaklarının haraç mezat elden çıkarılmasına olanak veren özelleştirmelerin OVP’de de süreceği ortaya çıktı. OVP’de 13 milyar liralık özelleştirme geliri hedeflendi.

8. BORCA BAĞIMLI BÜYÜME

OVP’de net ihracatın 2016 yılında büyümeye katkısının negatif olacağı belirtilerek hükümetin büyüme için iç talebi canlandıracağı anlaşılıyor. Hane halkının borcunun harcanabilir gelire oranı ise 2002 yılında yüzde 2 iken 2015 yılında yüzde 51’e çıktı. İç talebi daha da artırarak halk borç batağına çekilecek.

9. ENFLASYON YOKSULLAŞTIRACAK

PROGRAMDA 2016 için yüzde 7.5, 2017 için yüzde 6.5, 2018 için ise yüzde 5 enflasyon oranlarının hedeflendiği ifade edildi. Gerçekleşen enflasyonun beklenen enflasyondan yüksek çıkması durumunda işçiler reel olarak daha da yoksullaşacak.

10. OHAL’de SÖMÜRÜ DE OLAĞANÜSTÜ

OLAĞANÜSTÜ Hal koşullarında açıklanan orta vadeli programı, sermaye için olağanüstü sömürü olanakları sunuyor. Güvencesizlikte ve işsizlikte sağlanan “istikrar”, iktidarlarının istikrarı için bir zorunluluk olarak görülüyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Soma milat olacaksa kamu görevlileri de yargılanmalı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa