Veliler 4+4+4

Veliler 4+4+4'ün uygulamalarına karşı çıkıyor

Buca 23 Nisan İlköğretim Okulu öğrenci velileri, okullarının ilkokul olarak kalması için bu sabah bir basın açıklaması yaptı. Aldıkları duyumlara göre okullarının imam hatip ortaokulu olacağını, çocuklarının başka okullara gönderileceğini belirten veliler karara tepki gösterdi.23 Nisan İlköğretim Okulu’nun &oum

İsmail Gerçek

23 Nisan İlköğretim Okulu’nun önünde sabah saat 09.00’da toplanan veliler, taleplerini yazdıkları dilekçelerle bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan öğrenci velilerinden Mehmet Keçecioğlu, “Okulumuzun ilkokul olarak kalmasını istiyoruz. Çocuklarımız başka okullara gönderilmesin. Getirdikleri 4+4+4 eğitim sistemiyle 9 yaşındaki çocuğun tercih yapmasını istiyorlar. 9 yaşındaki bir çocuk kaderini belirleyebilir mi” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ DAĞITILARAK HEBA EDİLMESİN

Yine öğrenci velilerinden Sakibe Keçecioğlu; “Bu sistemle 5-6-7 yaş grubu aynı sınıfta yer alacak. Bunun sakıncaları var. Biz okulumuzun ilkokul olarak kalmasında ısrar ediyoruz. Çocuklarımız dağıtılarak heba edilmesin” dedi.

DİLEKÇE VERDİLER

Basın açıklamasına katılan elliye yakın veli, dilekçelerini vermek üzere Buca Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüdü. Veliler dilekçelerini bir komisyonla Buca İlçe Milli Eğitim Müdürüne vermek istedi. Ancak İlçe Milli Müdürünün, iki aydan beri her Cuma düzenlenen, “Zirvedekiler Buluşuyor” seminerine katıldığını, bu seminerin tüm okul müdürleriyle birlikte Buca Fen Lisesi’nde yapıldığını, makamında olmadığını öğrendiler. Bunun üzerine 150’ye yakın dilekçeyi Kalem’e verip çıkmaya hazırlanan velileri Şube Müdürü Ahmet Koç odasına çağırdı. Odada toplanan velilere, “Bu okulun imam hatip okulu olacağına dair bir durum yok. Birileri sizi kullanıyor” deyince velilerden biri; “Hayır, bizi kullanan yok. Biz çocuklarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek şube müdürünü yanıtladı. Şube Müdürü, “Hazırladığımız program Ankara’ya gidecek. Orada değişikliğe uğrar, net bir durum yok. Haziran’ın 15-20’sine kadar belli olur” şeklinde konuştu.

DİLEKÇENİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Çıkışta görüşlerini aldığımız veliler, çocuklarının öğretmenlerinin değişmesini istemediklerini,  4+4+4 gibi ne olduğu belli olmayan bir sistemde çocuklarının ezilmesini istemediklerini belirttiler. Çocuklarının dini eğitim değil, kaliteli eğitim almasını istediklerini vurguladılar. ÖVDER yöneticisi Behram Kaya da, verilen dilekçelerin takipçisi olacaklarını, 4+4+4 sisteminin getireceği olumsuzlukları velilere anlatacaklarını belirtti. (İzmir/EVRENSEL)


Tarsus’un Anıt Mahallesinde bulunan Turgut İçgören İlköğretim Okulunda okuyan öğrencilerin, yeni eğitim sistemi dahilinde başka okullara gönderileceğini duyan öğrenci velileri tepkilerini ortaya koymak amacıyla Anıt Mahallesi Dedekorkut Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.
Geçtiğimiz günlerde de Musalla Mahallesi sakinleri, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulunda okuyan çocuklarının başka okullara gönderileceğinin söylenmesi üzerine eylem yapmışlardı.

EĞİTİM TAM BİR KAOSA DÖNMÜŞTÜR

Veliler adına konuşma yapan Okul Aile Birliği Başkanı Yasemin Akalper çocuklarının kör bir inatla çıkarılan 4+4+4 eğitim modeli ile ciddi zorluklarla baş başa kaldığını belirterek, “Hiçbir alt yapısı oluşturulmadan, yeteri kadar tartışılmadan, eğitim uzmanlarının karşı çıkmasına rağmen hükümet tarafından adeta dayatılan bu yasa ile birlikte eğitim tam bir kaosa dönmüştür’’ dedi .
Okulların, biri ilkokul, diğeri orta okul olarak kullanılan 21 derslikli, birbirinden bağımsız iki ayrı bina olduğunu vurgulayan Akalper, “Okulumuzun mutlaka ilk okul,ve orta okul olarak ayrılması gerekiyorsa; 6 bin 625 metre karelik geniş bir alana sahip olan bahçemizin ortasından bir duvar ile ayrılması yeterli olacaktır. Bu zamana kadar en iyi okul evinize en yakın olan okuldur diyenler neden şimdi yavrularımızı uzak olan başka okullara gönderiyorlar? Biz mahallemize, okulumuza ve çocuklarımıza sahip çıkıyoruz ” diye konuştu. (Tarsus/EVRENSEL)

www.evrensel.net