10 Ekim 2016 21:36

Barış güvercinleri Avcılar'da anıldı

Avcılar Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısı ile Marmara Caddesinde toplanan yurttaşlar 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.

Paylaş

10 Ekim katliamında çekilen fotoğraflar sergilendiği anmada "Barış için buradayız", "Yaşasın barış, biji aşiti", "Suruç için adalet, Ankara için adalet" dövizleri açıldı. "Ankarayı unutma unutturma", "Katiller halka hesap verecek", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. Yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunurken, "Yer yüzü aşkın yüzü oluncaya dek" şiiri okundu.

'ÖFKEMİZLE YAŞIYORUZ'

Basın açıklamasını Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri adına Taylan Ürün okudu. İktidarın yürüttüğü savaş politikasına karşı barışı, kardeşliği savunan binlerce insanın ortasında bomba patladığını vurgulayan Ürün, "Suruç katliamı'yla  başlayan yeni savaş ve katliam döneminin en büyük saldırısı Ankara' da gerçekleştirildi. 101 insanımızı, arkadaşımızı, kardeşlerimizi bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarını Ankara Garı önünde bizden aldılar. 1 yıldır acımızla, öfkemizle yaşıyoruz" dedi.

Katliamın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen  sorumlularin bulunmadığına dikkat çeken Ürün, "Katliamın ardından  geçen bir yılda  pervasızca  yapılan  güvenlik  zaafiyeti yoktur, açıklamalarına  bakarak Suruç, Ankara ,Diyarbakır  ve bütün  katliamların  sorumlularının  ortaya çikartılmayacağı apaçık  ortadadır. Siyasi hiçbir  sorumluluk üstlenmeyecekleri de herhangi bir soruşturma  başlatılmaması her türlü  delilin üstünün örtülmesinden hükümetin  kendilerini aklamaya yönelik  açıklamalarından bellidir. İktidarda kalma araçları artık savaş olmuştur, barış diyenler kazanırsa iktidarlarının son bulacağını düşündüler" diye konuştu.

Ürün, " Gerçek katliamın baş sorumlusu işid zihniyetini besleyen AKP iktidarı olduğudur. Savaş politikalarında ısrar edilmekte, baskı, faşizm artırılmaktadır. Televizyonlar, gazeteler, radyolar kapatılmakta, her türlü muhalif ses susturulmak istenmektedir. İktidar OHAL koşullarında istediğini istediği biçimde uyguladığı keyfi KHK' larla yönetmek istiyor ve bunu sürekli kılmak istiyor" dedi.

'Mücadelemiz hesap sorma mücadelesidir'  diyen Ürün "Ankara' da 10 Ekim' de yitirdiğimiz kardeşlerimizi unutmayacağız. Barışa, eşitliğe, kardeşliğe dair verdiğimiz her mücadelede onlar var olacak" diyerek sözlerine son verdi.

Basın açıklamasından sonra 10 dakikalık  oturma eylemi gerçekleşti, anma sloganlarla son buldu.(İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de 10 Ekim anması

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa