10 Ekim 2016 21:31

Kocaeli’de 10 Ekim anması

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu 10 Ekim Ankara katliamını düzenlediği etkinlikle lanetledi. 

Paylaş

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı’nda gerçekleşen bombalı saldırıda çok 101 insan hayatını kaybetmişti. Kocaeli'de ortak anma Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısı ile İzmit Tanyıldız Düğün Salonu’nda yapıldı. Çok sayıda siyasi parti, sendika, oda ve dernek üyesinin katıldığı anma etkinliği patlamada hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Etkinlikte şiirler de olundu. 

‘HENÜZ HESAP VERMEDİLER’ 

Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu alana kurum temsilcilerinin kırmızı  karanfiller de bıraktığı anmada, açılış konuşmasını KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Mustafa Yıldız yaptı. Ankara’nın göbeğinde katliam yapanların hesap vermediğini belirten Yıldız, “Acımız, tepkimiz ve isyanımız geçmedi, yaralarımız da iyileşmiyor. Emeğin, barışın ve demokrasinin düşmanları henüz hesap vermediler. Polisin kontrol noktasından geçerek Ankara’nın göbeğinde katliam yapanlar henüz hesap vermedi. İktidar olmak için ölenlerin üzerinden hesap yapanlar henüz hesap vermedi" dedi. 

‘GENİŞ BİR DEMOKRASİ CEPHESİ’ 

Açılış konuşmasını ardından konuşan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, meydana gelen katliamın arkasındaki güce vurgu yaptı. HDP Milletvekili Adıyaman, "Ülkemiz ve halklarımız zor bir dönemden geçiyor. Bombacıların her nedense sadece AKP’ye muhalif olan, barış özlemini dile getirenlerin sesini yükselttiği mitinglerde, toplantılarda gösterilerde kendilerini patlattıklarını, bu patlamaların asıl destekçilerinin kimler olduğunu hepimiz biliyoruz. Barış adına bedenlerini ortaya koyan canlarımızın ardından ‘öfkeliyiz’ diyoruz. Bizler bu öfkenin hesabını bu tek adam zihniyetinden soracağız" dedi. Ortak bir mücadeleye atıfta bulunan Adıyaman, "Bizim kurtuluşumuz tüm devrimciler ve muhalifler olarak geniş bir demokrasi cephesinde el ele omuz omuza faşist diktatörlüğe karşı direniş göstermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından etkinlik forum ile son buldu. (Kocaeli/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Putin, Erdoğan görüşmesi sonrası, ‘Türk Akımı’ imzalandı

SONRAKİ HABER

Kolombiya'da şarkıcı ve müzik gruplarından seyyar konser

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa