11 Ekim 2016 00:35

10 Ekim katliamında hayatını kaybedenler Antalya'da anıldı

10 Ekim 2015 günü Ankara’da yapılmak istenen Barış mitinginde katledilen 101 Barış elçisi , Antalyada bir basın açıklaması ile anıldı.

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısı ile Saat 18.30 da Cumhuriyet meydanında bir araya gelen yüzlerce kişi ‘’ Ohal ve Katliamlara alışmayacağız. 10 Ekimi unutmayacağız ‘’ pankartı ve hayatını kaybedenlerin resimleri taşıdı. Basın açıklaması sırasında sık sık ‘’ Katil devlet hesap verecek”, “10 Ekimi unutma unutturma ‘’ sloganlarının atıldığı basın açıklaması öncesi 10 Ekim’de yitirilen 101 barış elçisinin isimleri okundu ve kitle ‘burda’ karşılığı verdi. 

Alana girenler  görevliler tarafından aranarak alana alındılar. Polisin ‘’ Siz karışmayın biz buradayız, güvenliği biz alıyoruz ‘’ açıklamasını kabul etmeyen görevliler kendi güvenliklerini kendilerinin alacaklarını söylediler. Basın açıklaması öncesi bir kşinin ‘’ Vatan bölünmez” diye bağırarak provakasyon yaratma girişimi, eyleme katılanlar tarafından boşa çıkarıldı  

‘HİÇ DİNMEDİ ÖFKEMİZ, DİNMEYECEK DE’

Basın açıklamasını Ankara katliamından eşi ve kendisi yaralı olarak kurtulan, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri yürütme üyesi EMEP İl Başkanı Hasan Alkan okudu. Alkan konuşmasında ‘’ Geçen 10 Ekim’de emek, barış ve demokrasi mitingiyle ülkemizin içine sürüklendiği çatışmalı ortama ‘dur’ demek, ülkemizdeki savaş iklimini ve ortamını dağıtmak, kendi var oluş ortamımızı korumak, emeğin haklarıyla barış ve demokrasi arasındaki dolaysız irtibatı kurmak için Ankara’daydık. Saat onu dört geçe patlayan o melun bomba sevdiklerimizi, can yoldaşlarımızı, kardeşimizi dostlarımızı yitirdik. Yüzlerce arkadaşımız hastanelerde tedavi gördü, ağır yaralı arkadaşlarımız tedavi görmeye devam ediyor. Zaman düşleri parçalanmış ölülerimizin açmış olduğu yaraları iyileştirmiyor. Öfkeliyiz. Hiç dinmedi öfkemiz, dinmeyecek de ‘’ dedi.

Anmaya HDP Diyarbakır millet vekili Nursel Aydoğan, HDP Eş genel Başkan yardımcısı Saruhan Oluç, DİSK, KESK, TMMOB, EMEP, HDP, HALKEVLERİ ve çeşitli kitle örgütü üye ve yöneticileri katıldı. 

ALANYA’DA MEZAR BAŞINDA ANMA

Bu gün Alanya ilçesinde 10 Ekim katliamında hayatını kaybeden 7 HDP üyesi için mezarları başında bir anma yapıldı. Burada yapılan konuşmalarda Barış vurgusu öne çıkartılarak, “Bu katliamlara alışmayacağız” denildi.
 

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Altan'ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi!

SONRAKİ HABER

Bilecik'te kılavuz tren tünelde raydan çıktı, 2 makinist yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa