10 Ekim 2016 20:15

Sınır Tanımayan Doktorlardan Halep açıklaması

Sınır Tanımayan Doktorlar Suriye Program Direktörü Carlos Francisco Doğu Halep’te hava saldırılarının durması ve yaralıların tahliye edilmesini istedi

Paylaş

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)'ın Türkiye'deki Suriye Program Direktörü Carlos Francisco, özellikle son üç haftadır Halep'in doğusunda, şehirdeki tahribatın daha önce görülmemiş boyutlara ulaştığını belirterek, "Doğu Halep'te hava saldırılarının sona ermesi, yaralı ve hastaların bir an önce tahliye edilerek güvenli bir bölgeye alınması, tıbbi insani yardımın ülkeye girişine izin verilmesi ve sivillerin hayatlarını kurtarmak amacıyla çatışma bölgelerinden kaçma haklarının korunması için bir kez daha hükümetlere ve uluslararası aktörlere çağrıda bulunuyoruz" dedi. 

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan MSF'in Türkiye'deki Suriye Program Direktörü Francisco'nun değerlendirmelerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Francisco'nun yaklaşık 250 bin kişinin kuşatma altında ölüm kalım savaşı verdiğini belirttiği ifade edilerek, "Artık bu insanların ne yardım alabileceği ne de sığınabileceği güvenli bir nokta var. Önce şehrin çevresi, ardından tek tek şehir merkezine ulaşan yollar ve devamında sırasıyla hastaneler, su kaynakları, yerleşim bölgeleri ve arama kurtarma ekiplerinin kullandığı ekipmanlar hedef alındı. Halep, şu anda beş yıllık acımasız bir savaşın yükünü ve yorgunluğunu üzerinde taşıyan ve artık tükenme noktasına gelmiş bir şehir. Kuşatmanın başladığı Temmuz ayından bu yana hiçbir insani yardım malzemesinin ulaştırılamadığı Halep, zayıflayan her bir eklem yerinden bir bir kırılıyor, gözlerimizin önünde un ufak ediliyor" denildi. 

MSF'in Türkiye'deki Suriye Program Direktörü Francisco'nun açıklamaları şöyle: "Kuşatma başlamadan önce her üç ayda bir bölgeye tıbbi malzeme tedariki yapıyorduk. Birlikte çalıştığımız diğer insani yardım kuruluşlarının ek destekleri bile Halep'teki devasa ihtiyacı karşılamaya yetmiyordu. Geçtiğimiz dört ay içinde bölgedeki hastanelere 23 farklı hava saldırısı gerçekleştirildiğinden, artık her gün hastane personeliyle konuşuyoruz ve bombardımanlardan ne derece etkilendiklerini, ek yardıma ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz. Ama cevap neredeyse hiç değişmiyor: 'Elinizde ne varsa bize gönderin lütfen. Gazlı bezler steril olsun olmasın, burada her şekilde kullanırız. Her türlü malzemeye ihtiyacımız var.' Fakat ne yazık ki ağır kuşatma altında bizim de elimizden birşey gelmiyor. Çünkü tıbbi ve insani yardım Halep'e giremiyor" (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Silvan’da 13 mahalle ve 14 mezrada 'sokağa çıkma yasağı'

SONRAKİ HABER

UEFA Şampiyonlar Ligi | Galatasaray: 0 - Real Madrid: 1

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa